NATO: Tüm üyelerimizden değerlerimize bağlı kalmalarını bekleriz

NATO: Tüm üyelerimizden değerlerimize bağlı kalmalarını bekleriz

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg Zaman’a kayyım atanmasıyla ilgili soruya verdiği cevapta demokratik değerlerin bütün üyeler için önemli olduğunu belirtti.

CNN’de Christiane Amanpour’un sorularını yanıtlayan Stoltenberg’e ünlü sunucu Zaman gazetesine kayyım atanmasını da sordu.

Amanpour, “Türkiye NATO’nun üyelerinden biri ve Avrupa Birliği ile mültecilerin durumu hakkında şu an görüşüyorlar. NATO Genel Sekreteri ve eski bir Başbakan olarak size bir sorum var. Üyelerinizden birinde basına karşı büyük bir baskı var. Türk hükümeti ülkenin en büyük gazetesinin kontrolünü eline aldı. Fransız Dışişleri Bakanı bunu kınadı. NATO Genel Sekreteri olarak bir üyenizin demokratik değerlere karşı bu hareketine ne diyorsunuz” sorusuna Stoltenberg demokratik değerlerin önemini belirten bir cevap verdi.

Stoltenberg cevabında, “NATO temel değerler üzerine kurulmuş bir organizasyondur. Demokrasi, kişisel özgürler ve hukukun üstünlüğü. Bunlar çok önemli değerlerdir çünkü birliğimiz bu değerler üzerine kurulmuştur. Bütün üyelerimizin bu değerlere uymasını beklerim çünkü bu değerler birliğimiz için çok önemlidir” dedi.

Amanpour’un, “Türkiye’nin yaptığını kınayacak mısınız? Hayalkırıklığına uğradınız mı?” sorusuna ise Stoltenberg, “Demokrasi, kişisel özgürler ve hukukun üstünlüğü hem üyelerimiz hem de benim için çok önemlidir.”

Bu cevap üzerine ünlü sunucu, “Umarım Türkiye’deki yetkililer bu sözlerinizi televizyondan dinliyordur” dedi.

Amanpour daha önce Başbakan Ahmet Davutoğlu ile röportaj yapmış ve Davutoğlu, “Basın özgürlüğü kırmızı çizgimdir” demişti. Ünlü sunucu Zaman’a kayyım atanması üzerine kişisel Twitter hesabından bu sözü hatırlatıp yaptığı röportajın linkini paylaşmıştı.

Ayrıca gün içinde Today’s Zaman Genel Yayın Yönetmeni Sevgi Akarçeşme de CNN’de Becky Anderson’un konuğu olmuş. Programda CNN sunucusu, “Zaman’ı bir gecede hükümet gazetesi yaptılar” demişti.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.