Türk mühendis tarafından geliştirilen sosyal ağların atası Orkut kapanıyor

Türk mühendis tarafından geliştirilen sosyal ağların atası Orkut kapanıyor

Bundan yaklaşık on yıl önce yayına giren ve sosyal ağların atası olarak kabul edilen Orkut adlı sosyal paylaşım sitesinin Eylül ayı sonunda yayından tamamen kaldırılacağı duyuruldu. Google bünyesinde faaliyet gösteren ve Bilkent Üniversitesi mezunu Türk mühendis Orkut Büyükökten tarafından tasarlanan dünyanın ilk sosyal paylaşım sitesi, aktif kullanıcı sayısındaki düşüş nedeniyle tarihe karışacak.

2011 yılına kadar dünyanın en geniş kullanıcı kitlesine sahip sosyal paylaşım sitesi unvanını elinde tutan ve bir dönem özellikle Güney Amerika ülkelerinde aşırı ilgi gören Orkut, sosyal paylaşım siteleri arasında ilk model olmasına rağmen bu başarısını uzun süre koruyamadı. Profil oluşturma, fotoğraf, video veya dosya paylaşma, kullanıcılar arasında mesajlaşma, yüz tanıma sistemi, kişi arama, grup oluşturma gibi bugün sosyal ağlar tarafından yaygın şekilde kullanılan tüm özellikleri yıllar önce bünyesine katan Orkut, kendini yenileyememesi ve iyi bir pazarlama stratejisi güdülememesi nedeniyle küresel kullanım düzeyine erişemedi.

Özellikle Facebook’un yayına girmesiyle birlikte yavaşça popülaritesini yitiren ve kullanıcısını diğer ağlara kaptıran Orkut, Google’ın tüm desteğine rağmen ayakta kalamadı. Bu durum, sosyal ağların önemini çok geç kavrayan ve Orkut’u yenileyip kullanıcı sayısını artırmak yerine Google+ markasıyla pazara sıfırdan girmeyi tercih eden Google’ın yaptığı büyük bir hata olarak görülüyor.

Halen 6 milyon aktif kullanıcısı olduğu belirtilen sosyal ağın yeni kullanıcı kabul etmeyeceği ve tüm içeriğin yayından kaldırılacağı haberi, kendi sitesinde ’Orkut’a veda zamanı’ başlığıyla duyruldu. Kullanıcıların Eylül ayı sonuna kadar profil bilgilerini ve mesajlarını arşivleyebileceğini veya Google+ ürününe aktarabileceğini bildiren açıklamada ayrıca şu ifadelere yer verildi:

‘Orkut, bundan on yıl önce, sosyal ağ mecrasına Google’ın yaptığı ilk dalış oldu. Yüzde 20 serbest zaman diliminde geliştirilen bir proje olan Orkut toplulukları, daha önce hiç varolmayan arkadaş bağlantıları ve konuşma kalıplarını ortaya çıkardı. Böylelikle Orkut, insanlar henüz ‘sosyal ağ’ kavramının gerçekte ne olduğunu bilmezken sanal yaşamın şekillenmesine yardımcı oldu.’

Yayınlanan bildiri notunda ayrıca Orkut’un yayında olduğu on yıl içinde pazara dahil olan yeni sosyal ağların daha popüler hale gelerek alanını daralttığı ve Google’ın artık kendi bünyesinde bulunan diğer sosyal paylaşım sitelerine ağırlık vereceği bildirildi.

Yorum Yaz

Yorum yapılmamış

Henüz yorum yapılmamış!

Henüz hiçbir yorum yapılmamış. Ama bu habere ilk yorum yapan siz olabilirsiniz.

Yorum Yaz
Yorumları Gör

Yorum Yaz

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.
İşaretlenen alanların doldurulması gereklidir*