Google insansız hava araçlarıyla sipariş teslimine başlıyor

Google insansız hava araçlarıyla sipariş teslimine başlıyor

Amerikan internet devi Google, ‘Project Wing’ (Kanat Projesi) kapsamında kargo ve siparişleri adreslerine götüren bir insansız hava aracı filosu oluşturuyor.

Dünyanın en büyük alışveriş sistemi diyebileceğimiz Amazon, geçtiğimiz aylarda insansız hava aracı ile hızlı teslimin tanıtımını yapmış ve Hindistan’da test uçuşlarına başlamıştı. Amazon’un ardından Google da, karadan ulaşımın zorlu koşullarını atlatarak siparişleri müşterilere daha kısa zamanda havadan ulaştıracak sistem üzerinde çalışıyor.

Bugün Project Wing’in test uçuşlarını gösteren bir video yayınlayan Google, insansız hava aracı filosunun tamamen operasyonel olabilmesi için birkaç yıl daha geçmesi gerektiğini bildirdi. Avustralya’da iki haftadır yapılan test uçuşlarında, insansız hava araçları 1 kilometrelik mesafeye ilk yardım seti, çikolata ve şekerleme, köpek maması ve su taşıdı.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden profesör Nick Roy önderliğindeki bir ekip, iki yıldır bu insansız hava aracı filosu için çalışıyor. İnternetten sipariş edilen ürünlerin aynı gün içerisinde müşteriye ulaştırılması hedefleniyor. Projenin maliyeti ise henüz belli değil. Google’dan yapılan açıklamada, “İnsansız ulaşım araçları, ürünlerin ulaştırılmasında, daha ucuz, hızlı ve çevre dostu koşullar sunmada yeni yaklaşımlar sunuyor” denildi.

Google ve Amazon hava araçları teknolojilerini geliştirseler de, iki şirketin bu araçların ticari olarak kullanılması için ABD de dahil çok sayıda ülkede hükümet izinlerini almaları gerekiyor. ABD’de insansız hava araçlarının ticari kullanımına henüz izin verilmedi. Bu yüzden Amazon, çalışmalarını Hindistan’da sürdürme kararı almıştı.

Project Wing, Google’ın sürücüsüz otomobil projesini de geliştirmekte olan ‘X’ laboratuvarı tarafından yürütülüyor. Yatırımcılar zaman zaman Google projelerinden gerekli maddi karşılığı alamadıkları için şirketi eleştiri yağmuruna tutsalar da X laboratuvarı zaten garanti vermediği ürünler üzerinde çalışmaya devam ediyor.

Bu arada, Amazon test çalışmalarını Hindistan’ın Mumbai ve Bangalore şehirlerinde devam ettiriyor. Test sürecinin 2015 yılına kadar bitmesi ve Amazon’un bu projesinin yayılması, hızlı teslimat özelliğinin aktif olması bekleniyor.

 

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.