Çin, 2013’te yeni bir insanlı uzay uçuşu gerçekleştirecek

Çin, 2013’te yeni bir insanlı uzay uçuşu gerçekleştirecek

Bu yıl ilk kez uzaya astronot gönderen Çin, 2013 yılında 3 astronotla başka bir uzay uçuşu gerçekleştirecek.

Resmi Xinhua ajansının haberine göre, bu yıl Shenzhou-9 uzay aracıyla ilk kadın astronot Liu Yang’ın da aralarında bulunduğu 3 kişiyi uzaya gönderen ve ilk manuel kenetlenme misyonunu başaran Çin, gelecek yıl yaz ayları başında yine 3 kişilik başka bir uzay uçuşu gerçekleştirecek. Çin’in uzay programı başkan yardımcısı Niu Hongguang, uçuşun 2013 Haziran ayrında Shenzhou-10 uzay gemisiyle gerçekleşeceğini söyledi. Pekin’de perşembe günü başlayan Çin Komünist Partisi (ÇKP) 18. Genel Kongresi’nde konuşan Niu, astronotlardan birinin yine kadın olabileceğini ifade etti.

2020’ye kadar bir uzay istasyonu kurmayı hedefleyen Çin için kenetlenme süreci kendi uzay programı için kilometre taşı niteliğinde. Çin ayrıca ayda yürüyüş yapacak bir astronotu da göndermeyi düşünüyor, ancak bunun tarihi belli değil. Ayda son olarak ABD’nin 1972 yılında Apollo 17 misyonuyla giden astronotu yürümüştü.

Pekin aynı zamanda ilk kez gelecek yılın ikinci yarısında ay yüzeyindeki araştırmaları geri bildirecek bir uzay aracını aya indirmeyi planlıyor.

Çin, uzay programını, yükselen küresel güç, büyüyen teknik uzmanlık ve ülkeyi fakirlikten kurtarıp geliştiren ÇKP’nin başarısının bir sembolü olarak görüyor.

Uzayda bir istasyon kurma projesi kapsamında yaptığı yatırım miktarının 2013 yılında 39 milyar yuana (yaklaşık 6 milyar ABD Doları) ulaşacağı Çin, 2003’te, ABD ve Rusya’nın ardından uzaya insan gönderen üçüncü ülke olmuştu.

2008’de uzayda insanlı yürüyüşü gerçekleştiren Çin, geçen yıl da Shenzou 8 adlı kapsülü insansız bir şekilde fırlatılmış ve Tiangong adındaki uzay laboratuvarıyla başarılı bir şekilde kenetlenmişti. Tiangong uzay laboratuvarı 60 ton ağırlığında bulunuyor ve bu ABD, Rusya, Avrupa, Kanada ve Japonya tarafından işletilen 400 tonluk Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan çok daha küçük durumda.

ABD, 2017 yılına kadar uzaya insan gönderecek bir roketi fırlatmayı düşünmüyor. Rusya ise insanlı uzay misyonunun artık bir öncelik olduğunu söylemişti.

İhsan Denli
Yorum Yaz

Yorum yapılmamış

Henüz yorum yapılmamış!

Henüz hiçbir yorum yapılmamış. Ama bu habere ilk yorum yapan siz olabilirsiniz.

Yorum Yaz
Yorumları Gör

Yorum Yaz

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.
İşaretlenen alanların doldurulması gereklidir*