LA, okullardaki yeşillendirme projelerine hız verdi

LA, okullardaki yeşillendirme projelerine hız verdi

Güney Kaliforniya giderek ısınırken, yaşayan okul bahçeleri oluşturma hareketi güç kazanıyor. Ancak Los Angeles’ın düşük gelirli toplulukları için yeşillik bir ayrıcalık unsuru olmaya devam ediyor.

3 Mayıs Cuma günü Etnik Medya Hizmetleri (EMS) brifinginde Los Angeles okul yeşillendirme uzmanları ve savunucuları, yeşil alanların öğrenci sağlığı ve öğrenimi üzerindeki faydalı etkisini tartıştı.

Yeşillendirmenin büyük etkisi

Los Angeles Çocuk Hastanesi Refah Ofisi kıdemli program yöneticisi Marci Raney, LA County gençlerinin yüzde 18’inin “mahallelerinde bir parka, oyun alanına veya suç olmadan oynayabilecekleri güvenli bir yere kolay erişimi yok” dedi. .

LA County öğrencilerinin yalnızca %10,1’i – ve kızların %8,2’si – sağlıklı gelişim için gereken aerobik ve kas güçlendirici fiziksel aktiviteyi karşılarken, yaklaşık %14’ü “her gün endişe, sinirlilik ve/veya kaygı hissi yaşıyor” diye devam etti.

Los Angeles Çocuk Hastanesi Refah Ofisi’nde kıdemli program yöneticisi olan Marci Raney, okulların yeşilleştirilmesinin ardından öğrenmede yaşanan gelişmelere ilişkin verileri paylaşıyor.
Bu sorunların, kronik devamsızlık oranının %31 olduğu LA County Birleşik Okul Bölgesi’ndeki akademik performans üzerinde önemli sonuçları vardır.

Bölgenin çeşitli göstergeler genelinde öğrenci performansını inceleyen 2023 CAASPP test sonuçlarında, öğrencilerin yalnızca %41,17’si İngilizce için eyalet standardını karşılamış veya aşmışken, öğrencilerin %30,5’i matematik için bunu başarmıştır.

Raney, “çok sayıda ağaç, gölge ve oyun alanları arasında doğal engeller bulunan canlı okul bahçelerinin” bu zorlukların bazılarının üstesinden gelmeye yardımcı olabileceğini söylüyor. “Araştırmamız bunların fiziksel aktivitede artışa ve sağlıklı motor beceri gelişimine yol açtığını gösteriyor. Kızlar ve erkekler arasındaki aktivite eşitsizliklerini ortadan kaldırıyor ve daha büyük öğrencilerin hareketsiz kalmasının önlenmesine yardımcı oluyorlar.”

“Yeşil okullara giden çocuklarda ayrıca daha düşük astım oranları, daha yüksek D vitamini düzeyleri, daha güçlü bağışıklık sistemleri ve beyinlerinde daha fazla miktarda gri ve beyaz madde bulunur; bu da daha yüksek yönetici ve bilişsel işlevlere katkıda bulunur ve karar verme, duygusal düzenleme ve öğrenmeye yardımcı olur. ,” o ekledi. “Yaşayan okul bahçelerinin bizim çözümümüz olabileceği açık.”

LAUSD Okul Yönetim Kurulu Üyesi Rocío Rivas; Los Angeles Birleşik Eğitim Kurulu Yeşil Okullar ve İklim Direnci Komitesi Başkanı, Los Angeles’taki yeşil okullara olan acil ihtiyacı ve bunu gerçekleştirmek için devam eden çabaları tartışıyor.
LAUSD ve topluluk girişimleri

Komite başkanı ve LAUSD Okul Yönetim Kurulu Üyesi Rocío Rivas, LAUSD’nin bu çözüme yönelik tarihi bir adım olarak 2023’ün başlarında bir Yeşil Okullar ve İklim Direnci Komitesi oluşturduğunu söyledi.

O zamandan beri komitenin çabaları arasında eski pencereleri değiştirerek enerji verimliliğini artırmak için okul tesislerinin iyileştirilmesi, HVAC’ın iyileştirilmesi ve su tasarrufu sağlayan armatürlerin kurulması; uygulamalı yeşillendirme projelerini ve iklim değişikliği sunumlarını müfredata entegre etmek için bölge çapında bir iklim okuryazarlığı kararını başarıyla geçirmek; erken eğitim ve ilkokullarda oyun alanlarının yeşillendirilmesi; yerel toplum temelli kuruluşlarla işbirliği içinde yeşillendirme hibeleri aramak; en fazla desteğe ihtiyaç duyan okulları belirlemek için ihtiyaç değerlendirmeleri yapmak; ve ebeveynler ve öğrencilerle yaşayan okul bahçesi tasarımları üzerinde çalıştay yapmak.

Los Angeles Birleşik Okul Bölgesi Tesisler Müdürü Krisztina Tokes, Los Angeles Birleşik Okul Bölgesi’nin yeşil okul bahçelerine yaptığı yatırımı anlatıyor.
2023 baharında, LAUSD Okul Kurulu ayrıca Okul Bahçelerini Herkes İçin Yeşillendirme Kararını da kabul ederek personeli bölgedeki tüm okul bahçelerinin 2035 yılına kadar en az %30 oranında yeşillendirilmesine yönelik bir plan yapmaya yönlendirdi. Bu “son derece iddialı bir hedef” çünkü LA County okullarının yarısından fazlası LAUSD Tesisler Müdürü Krisztina Tokes, 485’in “yüzde 30’dan az yeşil alana sahip” olduğunu söyledi.

“Oyun alanlarımız gerçekten asfalt denizleridir” diye devam etti. “Yüzde 10’dan az yeşil alana sahip 200’ün üzerinde ilkokulumuz var.” Yanıt olarak, “Şu anda devam eden yeşillendirme projelerine yaklaşık 500 milyon dolar yatırım yaptık.”

LAUSD Çevresel Sürdürülebilirlik Direktörü Christos Chrysiliou, “Her zaman ilk olarak nereden başlayacağınız sorusu vardır, ancak topluluk ortaklarıyla birlikte çalışarak yeşil sermayeye en çok ihtiyaç duyan okulların bir indeksini oluşturduk” dedi.

“CAL FIRE hibesi aracılığıyla şu anda 34 proje geliştiriyoruz” diye ekledi ve “Kaliforniya Eğitim Bakanlığı ve topluluk koalisyonları gibi ortaklar sayesinde şu anda planlama, tasarım ve inşaat alanlarında 100’ün üzerinde projemiz var.”

Bunlar arasında, Los Angeles Neighborhood Land Trust tarafından öğrenciler ve Trust for Public Land gibi diğer kar amacı gütmeyen kuruluşlarla işbirliği içinde LAUSD okullarını yeşillendirmek için 2019 yılında kurulan Yaşayan Okul Bahçeleri Koalisyonu da yer alıyor.

LAUSD Çevresel Sürdürülebilirlik Sorumlusu Christos Chrysiliou, okulların neden tarihsel olarak asfalt oyun alanları ve çok az veya hiç yeşillik olmadan tasarlandığını açıklıyor.
T, “Koalisyonumuzun iki önceliği var; biri kampüsleri topluluklara açmak” dedi.

Ori Kjer, LA Neighbourhood Land Trust’ın genel müdürü.

“Yeşil alana en çok ihtiyaç duyan çocukların çoğu, etrafta koşacak ya da güvenli bir şekilde bisiklete binmeyi öğrenecek küçük bir alanın bile olmadığı yoğun apartmanlarda yaşıyor. Yeni parklar inşa etmek için boş arazi bulmak zor ama LA County’de herkese yürüme mesafesinde okul kampüsleri var” diye devam etti. “Ancak bu kampüslerin çoğu mesai saatleri dışında kilitli.”

Kjer, “Bu nedenle, park eşitsizliklerini tersine çevirmeyi düşündüğümüzde, okul kampüslerini topluluklarımız için açık ve kolay erişilebilir hale getirmek bu çalışma için kritik bir alan olmalıdır” diye ekledi.

Los Angeles Neighbourhood Land Trust’ın genel müdürü Tori Kjer, okul kampüslerinin açık ve yeşil kamusal alanları olmayan topluluklara nasıl fayda sağlayabileceğini açıklıyor.
“Diğer önceliğimiz ise kampüsler için tutarlı yeşillendirme tasarım standartlarıdır. Bir okulun birkaç ağaçla, diğerinin ise bütün bir biyolojik bataklıkla bitmeyeceğinden emin olmak istiyoruz” dedi. “Sağlıklı öğrenciler ve iklim değişikliğine karşı dayanıklılık için uzun ömürlü ve su tasarrufu sağlayan malzemelere, doğal dayanıklı yüzeylere ve yapay olmayan gölgeliklere sahip tasarımlar istiyoruz.”

“Öğrencilere bu sorun üzerinde bir etki yaratma fırsatı vermek için, üç yıldan fazla bir süredir bir topluluk bahçesi tuttuk – önce kampüste, ardından yerel YMCA’da, bu da bize toplumu yeşillendirmemiz için alan sağladı” diye açıkladı. “Los Angeles şehir merkezinde öğrencilerin kendilerine açık, yeşil bir yer bulması çok zor ve bu sebze ve meyve bahçesi aracılığıyla öğrencilerin yetiştirdiklerini evlerine götürebilecekleri bir alan oluşturduk.”

Los Angeles şehir merkezindeki Brio College Prep’in 11. sınıf öğrencisi ve okulundaki Go Green’in kurucusu Rosemary Ruiz, Go Green’i neden başlattığını ve bunun topluma yeşil alanlar kazandırmaya nasıl yardımcı olduğunu açıklıyor.
Ruiz şöyle devam etti: “Düşük gelirli bir okul olarak, iklim değişikliğinin sonuçlarına en çok biz katlansak da öğrencilerimizin çoğunun bitki satın alacak parası yok.” “Go Green ayrıca kampüste ağaç dikme etkinlikleri de gerçekleştirdi ve öğrencilere kendi arka bahçelerine dikmeleri için özellikle yerli türler olmak üzere ağaçlar verdik. Şu anda bu projeyi bölgedeki okullara yaygınlaştırıyoruz.

“Arkadaşlarımdan birinin yaklaşık iki yıldır bahçesinde bulundurduğu bir zeytin ağacı var” diye ekledi. “Şimdi aslında meyveyi görmeye başladı. İnanılmaz derecede ödüllendirici.”

Ruiz, “Fakat büyük resme bakmalıyız çünkü şu anda iklim değişikliği konusunda dramatik bir şeyler yapmak için sadece beş yılımız kaldı” dedi. “Yaklaşık iki hafta önce Dünya Günü için Belediye Binasındaydım, konsey üyelerimizle iklim inisiyatiflerinin geliştirilmesi hakkında konuşuyordum ve onlara sadece şehrimizde değil ülkemizde de ihtiyaç duyduğumuz şeylere dair spesifik talepler aktarıyordum. Öğrenciler bizim geleceğimizdir ve iklim değişikliği hakkında bilgi edinebilecekleri ve çözümleri kendi ellerine alabilecekleri bu ölçekte başlamalıyız.”

“Yetişkinlerin tutkuyla benim neslim için bir fark yaratmaya çalıştıkları açık, ancak daha fazlasının yapılmasına ihtiyacımız var” diye devam etti. “Topluluk düzeylerinin yanı sıra eyalet ve federal düzeylerde çalışmak bununla mücadele etmenin yoludur. Örneğin şu anki başkanımız ve başkan yardımcımız Yeşil Yeni Anlaşmayı desteklediklerini söyledi. Neden sözleri eyleme dönüşmüyor? Demokrasilerde olması gereken budur. Gençlerin de kendi geleceklerine el atması gerekiyor.”