Üniversite yaşamında etkin stratejiler

Üniversite yaşamında etkin stratejiler

Üniversitelerin en önemli problemlerinin başında hiç kuşkusuz okul bırakma oranlarının yüksekliği geliyor. Özellikle Amerika gibi bazı ülkelerde okulların kalite kriterlerinin başında öğrencilerin devam oranları (college retention rate) dikkate alınıyor. Okulun ilk yılında görülen bu problemin tespit edilen sebepleri ve çözümleri üzerine birçok araştırma yapılıyor. Öğrencilerin akademik, sosyal ve ekonomik yaşamları kategorilerinde çözümlerin bir kısmı üniversite yönetimlerine, bir kısmı da öğrencilere düşüyor. Şimdi öğrencilere yönelik akademik birkaç pratik öneri üzerinde başlıklar halinde duralım.

Oryantasyon haftasını kaçırmayalım!

Birçok üniversitenin programında yer alan oryantasyon haftası, okulda ilk yılı olan öğrencilere yöneliktir ve senenin ilk haftasında uygulanır. Bazı okullarda katılımın zorunlu olduğu duyurulsa da birçok öğrenci tatilini bir hafta uzatma düşüncesi ile bu programdan yararlanmaz. Uyum haftası olarak da adlandırılan etkinlikler çerçevesinde okulun tüm fiziksel imkanları detaylıca yerinde tanıtılır. Ayrıca not sistemi, sınıf geçme gibi bir çok teknik konu hakkında öğrenciler daha en başından bilgilendirilir. Bazen yeterli bilgiye sahip olmadığınız bir detayı atlamanız sizin başarısız bir okul dönemi geçirmenizin temelindeki ana sebep olabilir.

Üniversiteyi bitirmenin kısa formülü…

Haftada beş gün derse devam zorunluluğu olan ve on iki yıl süren ilk-orta öğretimi bitiren öğrencilerde üniversiteye başladıkları dönemde karşılaşılan en yaygın davranış derslere katılıma gereken önemi vermemeleridir. Üniversitenin yada bölümün zorluk derecesi ne olursa olsun okulu zamanında ve ortalamanın üzerinde bir diploma notu ile bitirmenin formülünün iki kuralı vardır denebilir. İlki derse tam devam ve diğeri de bir çalışma grubuna dahil olmaktır. Her ne kadar istisnalar ile karşılaşsanız da sizin bir istisna olmayabileceğiniz gerçeğini aklınızdan çıkarmadan mutlaka daha en başından itibaren dersleri kaçırmamanızı ve sizi başarılı bir seviyeye taşıyacak bir grup ile hareket etmenizi tavsiye ederiz.

Çalışma grubu sayesinde, ders sırasında kaçırdığınız notları telafi edebilir, katılamadığınız derslerin notlarını elde edebilir ve çalışılması uzun zaman alabilecek konuları paylaşarak özetleme veya grup içinde birbirine anlatma şeklinde zaman kazanabilirsiniz.

Dersi derste öğrenme ve not alma teknikleri

Dersin derste öğrenileceği tavsiyesi her ne kadar klişe bir deyim olarak algılansa da gerçeğin en kısa ifadesi. Derse konsantre olup dinlenmemesi ve ders sırasında not alınmayarak anlaşılmanın ertelenmesi sonucu birçok derse ait onlarca konu birikir ve sınavlar yaklaştığında kaygı düzeyi artan öğrencinin derse ayırdığı sürede öğrenebileceği bir çok hususun anlaşılabilmesi çok daha uzun zaman ister. Sınav dönemlerindeki zaman da kısıtlı olduğu için bu hedeflendiği ölçüde mümkün olmaz.

Derse katılım ile birlikte başarının en önemli gerekliliği derste not almaktır. Derste not tutma; dersi daha iyi dinlemenizi, konsantre olmanızı ve daha sonra çok daha kısa zamanda dersi tekrar edebilmenizi sağlar. Not alırken dikkat edilmesi gereken hususları sıralayalım;

 • Defter yerine dosya kağıdı kullanılması, özellikle çizgisiz kağıt tercih edilebilir. Bu sayede, kaçırdığınız notların telafisini aralara ilave etmede zorlanmazsınız, not paylaşımında ilgili bölümü rahatlıkla verebilirsiniz, dosya kağıdını her yerde bulabilirsiniz ve çizgisiz kağıt tercih ederek alanı kısıtlama olmadan rahatlıkla şekil ve grafikler için de kullanabilirsiniz.
 • Detaylı not almak büyük resmi görmenize engel olur. Ders öğreticisinin vurguladığı anahtar noktaları işaretlemeniz çalışırken işinizi kolaylaştırır.
 • Anlatılanların bir kısmını yazabilirsiniz fakat tahtaya yazılanların bir çoğunu not almanızda yarar var. Özellikle tahtada yazılanlar içinde yuvarlak içine alınan ifadeleri işaretlemeniz önemli.
 • Eğer dersin power point sunumları okulun web sitesinde yayınlanıyorsa derse gelmeden yazıcı çıktısı alarak gelmeniz ve sayfalarda sunum karşılarına not almanız işinizi kolaylaştıracaktır.
 • Son olarak, tuttuğunuz notlarda bilgiyi daha etkin kullanmanız için ilişkili olan hususları ok ve benzeri işaretler kullanarak bağlantılar kurmanız da size zaman ve anlama bakımında fayda sağlayacaktır.

Öğretim görevlileri ile nitelikli iletişim kurmak

Bir derste başarılı olmanın en önemli şartlarından biri de dersi veren öğretici ile doğru iletişim kurmaktır. Ders döneminde kurulacak en doğru seçenek e-mail yolu ile iletişimi tercih etmektir. Yazılı iletişim sayesinde tüm talepleriniz, şikayetleriniz ve önerileriniz kayıt altında olur. Böylece iletişim kazaları, yanlış anlaşılmalar en alt düzeye çekilmiş olur. Yazılı herhangi bir bildiriminiz gerçekleşmediğinde yada geciktiğinde sorumluluk karşı tarafa ait olur. E-mail atarken dikkat edilmesi gereken hususları sıralayalım;

 • Üniversiteniz tarafından size okul uzantılı kurumsal bir e-mail adresi veriliyorsa mutlaka okul içi yazışmalarınızda bu e-mail adresini tercih edin.
 • Konu satırına mutlaka iletmek istediğiniz hususu en kısa şekilde belirten ifadeyi yazın, boş bırakmayın. Örneğin; “Proje Ödevi Hakkında Soru” gibi.
 • E-mailin başında merhaba, selam gibi bir ifadeyi tercih etmeyin. Onun yerine muhatabınızın başında unvanı olacak şekilde ismini yazın ve virgül koyun.
 • Sonrasında adınızı, bölümünüzü, aldığınız dersin kodunu belirtin. Bir grup adına atıyorsanız başta kendi adınızı ve sözcüsü olduğunuz tüm grup üyelerinin isimlerini yazın.
 • Öğreticilerin birçok öğrencisi olduğunu e-mail atarken hatırdan çıkarmadan kısa ve açıklayıcı cümlelerle ne istediğinizi ve neye ihtiyacınız olduğunu belirtin, nazik olun, problemler ya da sorular birden fazlaysa numaralandırın.
 • Sorunuz ödev ile alakalıysa ödevin konu başlığını belirtin.
 • Kısaltmalar, gülen yüzler, resim yada simge eklemelerden ve imza eklemeden kaçının.
 • Derse gidemeyecekseniz, ödevi geciktirecekseniz, belirlenen gruptan ayrılmak istiyorsanız veya konuyu anlayamadıysanız geciktirmeden bir an önce e-mail göndermeniz çok önemli.
 • Maili göndermeden önce son bir defa daha okuyarak kontrol edin.
 • Eğer e-mailde ek dosya gönderecekseniz istenen formatta olduğundan emin olun.
 • Gönderdiğiniz e-mailin cevabı için sabırlı olun ve cevap geldiğinde okuduğunuzun anlaşılması için teşekkür ettiğinizi belirten çok kısa bir e-mail daha atın.

Ders materyallerine sahip olmayı önemseyin!

Bir dersin en temel materyali elbette kitaplarıdır. Maalesef birçok öğrenci masraflı olması ve taşımak istememesi gerekçeleri ile kitapları temin etmeden derse devam etmeyi tercih eder. Amerika’da üniversiteye başlayan öğrencilere deyim haline gelmiş bir tavsiye vardır, “Üniversitede iki şeye ihtiyacınız var; kaliteli bir bisiklet ve sırt çantası”. Akademik başarıyı hedefleyen bir öğrenci için sırt çantası kullanmak bir kültür halini almalıdır.

Kitapları temin etmenin ekonomik güçlüğünü azaltmanın en iyi yolu da internet üzerinden kiralamaktır. Eğer bir kitabın ders bitiminden sonrada kitaplığınızda kaynak eser olarak yer almasını istiyorsanız, bu durumda da yine internet üzerinden ikici el kitap satan sitelerden çok daha uygun fiyatlara temin edebilirsiniz.

Vizyon size zaman kazandırır

Birçok öğrenci üniversite hayatına başlarken ve sürdürürken sonunda nereye varmak istediğine dair yeterli bir kararlılığa, hedefe sahip değildir. Üniversite ile başlayan akademik kariyerinizi tamamladığınızda ‘akademisyen olmak mı’, ‘iş dünyasına atılıp ticaret yapmak mı’, ‘bürokraside kariyer yapmak mı’ gibi seçenekler arasında size en uygun olan sosyal rolü en başından belirlemeniz size zaman kazandıracaktır. Örneğin akademisyen olma hedefi ile yolunuza devam edecekseniz ders ortalamanıza dikkat etmeniz çok önemli. Ticaret alanında ilerlemek istiyorsanız; pazarlama, insan kaynakları yönetimi gibi dersler zorunlu dersleriniz arasında yoksa bile seçmeli olarak tercih etmelisiniz.

Üniversitede akademik olarak her dersin bir kredi karşılığı vardır. Genellikle bir dersin kaç kredi olduğu haftalık ders saatine göre belirlenir. Her bölümden mezun olunması için alınması gereken zorunlu dersler vardır. Ayrıca tamamlanması gereken toplam kredi için alınabilecek seçmeli dersler sunulur. Eğer eğitiminizin en başında her yıl almanız gereken zorunlu dersleri ve seçmeli derslerin listesini elde ederseniz önünüzü daha rahat görebilirsiniz. Bu listeye sahip olmadan eğitiminize devam ederken fark etmeden ileride işinize yaramayacak birçok ders alarak zaman kaybedebilirsiniz.

Ayrıca elde edeceğiniz zorunlu-seçmeli dersler listesi üzerinde çalışarak, ilkbahar ve sonbahar dışında kalan yaz döneminde uygun dersler alarak üniversitenizi daha erken bitirme şansına da sahip olabiliriniz.

Sonuç olarak…

Hayatımızın en verimli dönemi içinde dört yılımızı ayırdığımız üniversite döneminden en üst düzeyde istifade edebilmemiz için yukarıda ifade edilen genel kaideleri dikkate almalıyız. Ayrıca her kişiye özel akademik ve sosyal kariyer gelişim tavsiyeleri için de bireysel profesyonel destek almanızı öneririz. Şimdiye kadar gerekli görmediğimiz şeyler bize zaman kazandırarak bize daha kaliteli bir yaşam ihtimali sunuyorsa neden olmasın!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.