Hillary Clinton: Suriye mülteci sorunu küresel bir krizdir

Hillary Clinton: Suriye mülteci sorunu küresel bir krizdir

ABD eski Dışişleri Bakanı ve 2016 Demokrat Parti başkan aday adayı Hillary Clinton, Suriye mülteci sorununun küresel bir kriz olduğunu söyledi.

Clinton, Suriyeli mülteci sorununa ABD’nin yardımcı olması gerektiğini kaydetti. Clinton ayrıca sorunun çözümü için uluslararası toplumun daha fazla rol üstlenmesinin şart olduğunu da vurguladı.

Bir gazetecinin ABD’nin Suriyeli mülteci kabulündeki kotayı yükseltip yükseltilmemesi yönündeki sorusuna Clinton, “Biz bize düşeni, Avrupa’da kendisine düşen sorumluluğu yerine getirmeli. Ama bu sorun çok büyük ve küresel bir kriz. Şuan önceki yıllardan daha fazla mülteciye sahibiz. Taki İkinci Dünya Savaşı’ndan bu zamana” diye cevap verdi.

Suriyeli mültecilerin yaşadığı sorunları “çok üzüntü verici” şeklinde niteleyen Clinton, “Bu sorunun yalnızca Suriyeli insanların sorunu olmadığını tüm dünya şimdi gördü ve bu hepimizi etkiliyor. Bunları kaç yıldır söylüyordum” dedi.

Suriyeli ılımlı muhaliflerin daha fazla silahlandırılması gerektiğini savunan Clinton, Başkan Barack Obama’nın bu yöndeki politikasını desteklediğini dile getirdi. Obama’nın dış politikasının krizin nedeni olup olmadığı yönündeki bir soruya ise Clinton, “Bundan tüm dünya sorumlu” cevabını verdi.

Sezai Kalaycı
Yorum Yaz

Yorum yapılmamış

Henüz yorum yapılmamış!

Henüz hiçbir yorum yapılmamış. Ama bu habere ilk yorum yapan siz olabilirsiniz.

Yorum Yaz
Yorumları Gör

Yorum Yaz

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.
İşaretlenen alanların doldurulması gereklidir*