Barış Adaları, öldürülen polisler adına Afrika’da kuyu açtı, ödül verdi

Barış Adaları, öldürülen polisler adına Afrika’da kuyu açtı, ödül verdi

Peace Islands Instıtute (Barış Adaları Enstitüsü-PII), geçtiğimiz Aralık ayında görev başında iken öldürülen iki New York polisi için Afrika’da su kuyusu açtırdı. PII, açtırdığı kuyuların sertifikalarını ise düzenlenen ödül töreni ile ölen polislerin yakınlarına takdim etti.

ABD’nin ilk federal mahkeme binalarından olan Manhattan Supreme Court binasında düzenlenen ödül törenine New York Polis Departmanı’ndan (NYPD) üst düzey yetkililer ile yine New York şehrinin en üst düzey yargı mensupları katıldı. ‘‘Kolluk Güçlerini Takdir Resepsiyonu ve Ödül Töreni 2015’’ ismi ile düzenlenen törende PII, 6 kolluk görevlisine ödül takdim etti.

Geçen Aralık ayında görev başında oldukları esnada uğradıkları silahlı saldırı sonunda hayatını kaybeden NYPD  polis memurları Wen Jian Liu ile Rafael Ramos’un topluma yapmış oldukları hizmetten dolayı da ailelerine başarı ödülleri verildi. PII, ayrıca bu iki polis memuru adına Embrace Relief yardım kuruluşu vasıtası ile Afrika’da iki polis memuru adına açtırdıkları su kuyusu sertifikalarını da ailelerine takdim etti.

pii-odul2ÖLDÜRÜLEN POLİSİN BABASI: OĞLUM ADINA SİZE MİNNETTARIM

Resepsiyon ve ödül törenine katılan Wenjian Liu’un annesi Xiu Yan Liu ile babası Wei Tang Liu, çocuklarının anısına verilen ödül ve sertifikanın kendileri için anlamının kelimelerle ifade edemeyeceklerini dile getirdi. Baba Wei Tang, ‘‘PII ve Embrance Relief yardım derneğine verdikleri bu ödül ve su kuyusu için minnettarım. Oğlum adına bu ödülü almak bize yalnızca onur vermedi aynı zamanda Afrika gibi bir yerde çocuğumuzun yardıma muhtaç insanlara su taşıyacak olan bir kuyuya isminin verilmesi onun hayat gayesini orada hep yaşatacak. Ben bu insanlara ailem adına minnettarım’’ dedi.

Zaman zaman konuşmakta zorlanan Liu ailesi, ödül ve su kuyusu sertifikasının kendileri için büyük sürpriz de olduğunu ifade etti. Baba Liu, ‘‘Bugüne kadar kimse bize bu kadar anlamlı ödül vermemişti’’ diyerek şükranlarını ifade etti.

ÖLDÜRÜLEN POLİSİN EŞİ RAMOS: EŞİMİN FEDEKARLIĞI BOŞUNA DEĞİLMİŞ

pii-odul1Çocukları ile öldürülen eşinin anısına verilen ödül ve kuyu sertifikasını almaya gelen Martiza Ramos’da Liu ailesi gibi duygulu anlar yaşadı. Kuyu sertifikasının kendisine takdim edildiği sırada gözyaşlarını tutamayan Martiza Ramos, ‘‘Eşim benim böyle güzel insanların huzur içinde yaşamaları için canını verdi. Şimdi bu güzel insanlar onun adını Afrika’da yaşatıyor, burada da onure ediyor. Anladım ki eşimin yaptığı fedakarlık boşa değilmiş’’ şeklinde konuştu.

İki oğlu ile birlikte ödül töreninin yapıldığı salona gelen Martiza Ramos, ‘‘Çocuklarım ve kendi adıma Barış Adaları Enstitüsü’nün bu yaptıklarını asla unutmayacağız. Bizi tarifsiz şekilde mutlu ettiniz’’ dedi.

Kolluk güçlerini takdir resepsiyonu ve ödül töreninde Liu ile Ramos dışında 2. Yargı Bölgesi Baş Yargıcı Matthew D’Emic (Brooklyn’de aile içi şiddet ve akıl sağlığı davalarına bakan mahkemelerin baş yargıcı), yine 2. Yargı Bölgesi Baş Yargıcı Lawrence Knipel, (Brooklyn’de bulunan sağlık ve ticari davalara bakan mahkemelerin baş yargıcı), Federal Soruşturma Ofisi ajanlarından Robert Dee ile William T. Bolinder’e de yapmış oldukları başarılı hizmetlerinden dolayı ödül takdim edildi.

Ödüller PII CEO’su Murat Kaval, PII Başkanı Avukat Zafer Akın, PII Direktörü Nebi Demirsoy ile PII Halkla İlişkiler Direktörü Oğuzhan Turan takdim etti.

Ödül töreni yapılan kısa konuşmalar ve PII ile Embrance Relief’in tanıtıldığı kısa video gösterimi ile son buldu.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.