Türkmenler de ‘eğit-donat’ projesine dahil olmak istiyor

Türkmenler de ‘eğit-donat’ projesine dahil olmak istiyor

IŞİD’in Irak’ın Diyala kentine bağlı Karatepe kasabasına yaptığı kuşatma dolayısıyla yeniden gündeme gelen Iraklı Türkmenler, Türkiye’nin Suriyeli ılımlı muhalifler için planladığı ‘eğit-donat’ projesine dahil olmak istedi.

Türkmen siyasetçiler IŞİD’in kan donduran saldırıları nedeniyle Telafer, Tikrit ve Musul’dan gibi kentlere düzenlediği saldırılardan kaçan binlerce Türkmen’in Bağdat hükümeti tarafından gerektiği gibi korunmadığını ve kendilerine ancak Türkiye’nin yardım edebileceğini belirtti. Irak Türkmen Cephesi (ITC) Sözcüsü Ali Mehdi ve Irak Türkmen Adalet Partisi Genel Başkanı Enver Bayraktar, Cihan’a yaptıkları açıklamada, Türkiye’den askeri eğitim ve silah yardımı talep etti.

Telafer, Tikrit ve Musul’dan göç eden Türkmenlere kendi hükümetlerinin bile yardımda bulunmadığından yakınan ITC Sözcüsü Ali Mehdi, Türkmenlerin güvenliğinin sağlanması için birçok kez Irak hükümetine çağrıda bulunduklarını ancak cevap alamadıklarını kaydetti. Sadece silah temininin yeterli olmayacağını da söyleyen Mehdi, Irak ordusunun da çok sayıda silahı ve askeri olduğunu fakat IŞİD saldırılarına karşı dayanamadıklarına dikkat çekti.

Irak Türkmen Adalet Partisi Genel Başkanı Enver Bayraktar ise Bağdat yönetiminin hükümetin denetimi altında sivil toplumu silahlandırmayı amaçlayan bir yasayı çıkarmayı planladığını ancak Türkmenlerin bu yasa çerçevesinde ele alınmak istenmediğini ifade etti. Türkmenlerin silahlandırılmasının hayati öneme sahip olduğunu belirten Bayraktar, “Korkumuz, bizlerin azınlık olarak görülmesi ve bizlere hiçbir zaman silah verilmemesi.” diye konuştu.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.