Mısır, Hamas’ı ‘terör örgütü’ listesinden çıkardı

Mısır, Hamas’ı ‘terör örgütü’ listesinden çıkardı

Mısır mahkemesi, geçten Şubat ayında ‘Hamas hareketinin terör örgütü olduğu’ yönünde verilen kararı iptal etti.

Başkent Kahire’deki Acil İşler Mahkemesi, geçen Şubat ayında Filistin’in Gazze kenti yönetimini elinde bulunduran Hamas Hareketi’nin ‘terör örgütü’ olduğuna karar vermişti. Aynı mahkeme bugün yetkisizlik kararı vererek dosyayı kapattığını duyurdu.

Hamas’ı terör örgütü listesine alınmasını talep eden avukatlar Samir Sabri ile Eşref Seyid, cumhurbaşkanlığı, başbakanlık, dışişleri, adalet ve savunma bakanlıklarının olaya müdahil olmasını istemişti.

Kahire yönetiminin olaya müdahil olmamasının, mahkemenin Hamas hakkında lehte karar vermesinde etkili olduğu belirtildi.

Mahkemenin verdiği kararı olumlu bulan Hamas, sosyal medya üzerinden yaptığı ilk açıklamada, “Mahkemenin verdiği bu karar bir şeyin isbatıdır, o da Mısır’ın Filistin’e olan milli duruşu. Bundan sonraki süreçte Kahire yönetimiyle ilişkilerimiz daha iyi olacaktır.” ifadelerini kullanıldı. Londra’dan yayın yapan Quds (Kudüs) Press haber sitesi ise Mısır mahkemesinin verdiği bu kararı, İsrail’in ‘kabul edilemez’ olarak değerlendirdiğini iddia etti.

Öte yandan Mısır Devlet Başkanı Abdulfettah Sisi’nin Çarşamba günü Berlin’de Almanya Başbakanı Angela Merkel’le yaptığı basın toplantısında idam kararı alan Mursi ve İhvan yöneticileriyle ilgili gelen soruya, “Ölüm kararı kesin değil. Zanlıların katılmadığı duruşmalarda verilen kararlar geçerli değil. O davalar tekrar görülecek. Alınan karar ilk mahkemede alınmıştı. Suçlanan kişiler, savunmalarını yaptıktan sonra farklı sonuçlar çıkabilir” açıklamasını yapmıştı.

Söz konusu açıklamadan dört gün sonra ülkede ‘terör örgütü’ ilan edilen İhvan Müslimin (Müslüman Kardeşler) Hareketi’nin Filistin kolu olan Hamas’ın ‘terörü örgütü’ kararının kaldırılmasının tesadüf olamadığı belirtildi. Özellikle 16 Haziran’da devrik lider Muhammed Mursi ile aralarında İhvan lideri Muhammed Bedii, Hamas ve Müslüman Kardeşler yöneticilerinin de bulunduğu 122 kişi hakkında verilecek kesin idam kararlarının seyrinin değişeceği yorumları yapıldı.

MISIR, MART 2014’TE DE HAMAS’IN ÜLKEDEKİ FAALİYETLERİNİ YASAKLAMIŞTI

Ocak 2015’te ise Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin Kassam Tugayları’nı ‘terör örgütü’ ilan etmiş, geçtiğimiz Şubat ayında da Hamas’ı ‘terör örgütü’ listesine dahil ettiğini duyurmuştu. Hamas ise ‘Bu karar Mısır için bir utançtır’ diyerek tepki vermişti.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.