Kuzey Kore’den başarısız füze denemesi

Kuzey Kore’den başarısız füze denemesi

Güney Kore ordusu, Kuzey Kore’nin denizaltı gemisinden balistik füze denemesi yaptığını ancak füzenin ateşlendikten kısa süre sonra düştüğünü belirtti.

Füzenin yerel saatle 11:30’da Kuzey Kore’nin Sinpo Limanı açıklarından ateşlendiği açıklandı.

Güney Koreli yetkililer füze denemesi ile ilgili daha fazla bilgi vermezken, ABD’den yapılan açıklamada füzenin Sinpo ile Japonya arasındaki sulara düştüğü belirtildi. BBC Türkçe’nin haberine göre, Güney Kore ordusu “Kuzey Kore tarafından yapılan bu provokatif eylemleri kınıyoruz” mesajı verdi. Füze denemesine Japonya’dan da kınama geldi.

Kuzey Kore denemeyi, bölgede tansiyonun yüksek olduğu bir dönemde yaptı.

Amerika Birleşik Devletleri ve Güney Kore Cuma günü varılan anlaşmayla, Kuzey Kore tehdidine karşı bir füze savunma sistemi kurmaya karar vermişti.

Savunma sisteminin nereye kurulacağı ve kontrolün kimse olacağı ise henüz net değil.

Çin ise haberlere tepki gösterdi. Çin Dışişleri Bakanlığı füze savunma sisteminin bölgesel barış ve istikrarı zedeleyeceğini belirtti.

Kuzey Kore’nin yaklaşık 3 ay önce yine bir denizaltı gemisinden balistik füze denemesi yaptığı ancak bu denemenin de başarısızlıkla sonuçlandığı belirtilmişti.

BM, nükleer silah geliştirme programına sahip olan Kuzey Kore’ye, herhangi bir balistik füze teknolojisini kullanmayı yasaklamıştı.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.