BM’den İsrail açıklaması: Askeri operasyon yürütmek savaş suçudur

BM’den İsrail açıklaması: Askeri operasyon yürütmek savaş suçudur

Birleşmiş Milletler, İsrail-Hamas çatışmasına ilişkin önemli bir açıklamada bulundu. ‘Gazze’yi yaşanılmaz hale getireceğini bilerek askeri operasyon yürütmenin’ savaş suçu olduğu belirtildi.

BM Raportörü Rajagopal İsrail-Hamas çatışmasına ilişkin yaptığı açıklamada, “Sistematik olarak sivil konutları ve altyapıyı yok edeceğini, Gazze’yi yaşanılmaz hale getireceğini bilerek askeri operasyon yürütmek savaş suçudur. Gazze’de 1 milyondan fazla insanın kuzeyden güneye tahliyesini istemek uluslararası hukukun ihlalidir. İsrail’in bu eylemi uluslararası suç teşkil ediyor.” ifadelerini kullandı.

‘İNSANİ BİR ARA’ ÇAĞRISI!

BM, binaların yerle bir olduğu ve temel ihtiyaç malzemelerinin tükenmeye başladığı Gazze’deki acıların hafifletilmesine yardımcı olmak amacıyla çatışmalara insani bir ara verilmesi için çağrısını yineledi.

BM Sağlık Ajansı Sözcüsü Christian Lindmeier, Gazze’deki ölüm ve acı seviyesinin kavranması zor olduğunu söyledi. Gazze’deki bir meslektaşından alıntı yapan Lindmeier, “Her gün en kötü gün olduğunu düşünüyorsunuz ve bir sonraki gün daha kötü oluyor.” dedi.