ABD’den Suriyeli muhaliflerle ilgili şok açıklama

ABD’den Suriyeli muhaliflerle ilgili şok açıklama

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, Suriyeli muhaliflerin ve Iraklı güçlerin eğitilmesine yönelik programların yeterli sayıda personel bulunamamasından dolayı yavaş ilerlediğini söyledi.

Savunma Bakanı Ashton Carter ve ABD Genel Kurmay Başkanı Martin Dempey, Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komitesi’nde düzenlene “ABD’nin Ortadoğu Politikası ve Stratejisi” başlıklı oturumda Kongre üyelerinin sorularına cevap verdi.

Carter bir soru üzerine ‘eğit-donat’ olarak bilinen ve Suriyeli muhaliflerin eğitilmesini içeren programın çok büyük zorluklar yaşadığını kaydetti.

Eğit-donat’ta adayların bulunmasının yanında kimlik ve ideolojilerinin de tespit edilmesi gerektiğini ve bunun çok zor olduğunu dile getirdi. “Yeteri kadar eğitim tesisimiz var. Şimdilik bunları doldurmak için yeterli adayımız yok” ifadelerini kullandı.

Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey de Carter gibi eğit-donat programının Iraklı güçlerin eğitilmesinden daha zorlu bir program olduğunu kaydetti. Eğit-donat sürecinin henüz başında olduklarına dikkat çeken Dempsey, “Vazgeçmek için henüz çok erken” dedi.

Irak’taki askerlerin eğitilmesi programının da istendiği gibi gitmediğini kaydeden Carter, “Irak’taki eğitim çabalarımız eğitim alacak aday azlığından dolayı yavaşladı. Açıkçası bize yeteri kadar er ulaşmadı” dedi. Programa başlarken sonbahar dönemine kadar 24 bin Iraklı askeri eğitmeyi amaçladıklarını kaydeden Carter, “Sadece 7 bin acemi eri eğitebildik. Buna ek olarak 2 bin de terörle mücadele personeli var” ifadelerini kullandı.

Iraklı liderlere ABD’nin Irak’a daha fazla yardıma hazır olduğunu söylediğini kaydeden Carter, “Irak hükümetinin tüm taraflarından daha ileri bir kararlılık görmeliyiz” şeklinde konuştu.

Irak Başbakanı Haydar el-Abadi, Kürdistan Bölgesel Yönetimi Cumhurbaşkanı Mesud Barzani ve Irak Meclis Başkanı Selim el-Cuburi ile bu yönde görüşmeler yaptığını kaydeden Carter, bu görüşmelerden olumlu işaretler aldığını sözlerine ekledi.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.