ABD ve Çin, Kuzey Kore’ye uygulanacak yaptırımlar üzerinde anlaştı

ABD ve Çin, Kuzey Kore’ye uygulanacak yaptırımlar üzerinde anlaştı

Kuzey Kore, 1953 yılında imzalanan, Kore Savaşı’nı sona erdiren ateşkes anlaşmasını iptal etme tehdidinde bulundu.
    
Söz konusu açıklama, tüm uyarılara karşın nükleer denemeleri sürdüren Kuzey Kore’ye yönelik yaptırımlar paketi taslağı üzerinde ABD ile Çin arasında anlaşmaya varıldığının duyurulmasının ardından geldi.
    
Kuzey Kore Halk Ordusu Yüksek Komutanlığı’ndan yapılan açıklamada, bundan daha sert karşı önlemler alınacağı uyarısında da bulunuldu.
        
ABD ve Çin arasında, uluslararası toplumun tüm uyarılarına rağmen nükleer deneme yapan Kuzey Kore’yi cezalandırmak için uygulanacak yeni yaptırım paketi taslağı üzerinde anlaşmaya varıldığı duyurulmuştu.
    
BM Güvenlik Konseyi’nin Kuzey Kore’nin 12 Şubat’ta yaptığı nükleer denemeye karşılık vermek amacıyla hazırlanan taslak, BM’de bu hafta içinde BM üyesi ülkeler arasında dolaştırılmaya başlanacak.
        
ABD, Kuzey Kore’nin en yakın müttefiki olan Çin ile birlikte 3 haftadır Pyongyang yönetimine uygulanacak 4. yaptırım paketi üzerinde çalışıyordu.
    
Kuzey Kore’nin yaptığı 3. nükleer denemenin, ABD’ye ulaşacak menzile sahip nükleer başlıklı füzeler elde etme amacına yaklaştırmasından kaygı duyan, başta ABD olmak üzere diğer ülkeler, bu ülkenin fırlattığı roketleri ve nükleer denemeleri bölgesel güvenlik için tehdit olarak görüyor.
    
Kuzey Kore ise nükleer programının, ABD’nin, Kore Savaşı’na kadar uzanan, kendisine yönelik düşmanca tavrına bir karşılık olduğunu savunuyor.
    
Kuzey Kore ile ABD ve batılı ülkelerin destek verdiği Güney Kore arasında, 1950 ile 1953 yıllarında yapılan Kore Savaşı bir barış anlaşması yerine ateşkes anlaşması imzalanarak sona erdirilmişti. Bu nedenle Kore yarımadasında teknik olarak halen savaş hali devam ediyor.
    
Güney Kore ve ABD’nin 2012 Mart ayının başında başlattığı bir askeri tatbikatı gerekçe gösteren Kuzey Kore, 11 Mart 2012’de de Kore Savaşı’na son veren ateşkes anlaşmasını sona erdireceği uyarısında bulunmuştu.
    
Kuzey Kore ayrıca, ABD ile arasında bulunan, iki Kore’yi birbirinden ayıran sınırdaki iletişim hattını kesebileceğini duyurmuştu.
    
Pyongyang yönetimi, ABD ve diğer ülkelerin Kuzey Kore’ye yönelik aldıkları tedbirlerin sadece ekonomik yaptırımlar olmaktan çıkarak, pervasız saldırganlık ve askeri eylemlere dönüştüğünü savunuyor.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.