Twitter: Türkiye, dünyada en çok içerik kaldırmamızı isteyen 3. ülke

Twitter: Türkiye, dünyada en çok içerik kaldırmamızı isteyen 3. ülke

Twitter, Ocak-Haziran 2021 döneminde hükümetlerden, içeriklerin kaldırılması için rekor sayıda talep aldığını açıkladı. Twitter’in kayıtlarına göre, Türkiye içerik kaldırılması için Twitter’a en çok şikayette bulunan ilk beş ülke arasında üçüncü sırada yer aldı. Liste de sırasıyla Japonya, Rusya, Türkiye, Hindistan ve Güney Kore bulunuyor.

Twitter’dan yapılan açıklamaya, söz konusu altı aylık dönemde, 196 bin 878 hesaptan yapılan 43 bin 387 paylaşımın kaldırılması için hükümetler tarafından Twitter’a başvuruda bulunuldu. Rapora göre, bu taleplerin yüzde 95’i, beş ülkeden geldi. En çok talep Japonya hükümetinden iletildi. Twitter, bu taleplerin yüzde 54’üne yanıt verildiğini, söz konusu içeriklerin bazı ülkelerde gösterilmediğini, bazılarında da bir kısmının veya tamamının kaldırıldığını belirtti.

Twitter Küresel Kamu Politikaları Başkan Yardımcısı Sinead McSweeney, rapora ilişkin açıklamasında “Dünya çapındaki hükümetler içeriklere giderek daha fazla müdahale etmeye ve onları kaldırmaya çalışırken, görülmemiş meydan okumalarla karşı karşıyayız. Mahremiyete ve ifade özgürlüğüne yönelik bu tehdit, tüm dikkatimizi vermemizi gerektiren, endişe verici bir eğilim” ifadelerini kullandı.