“Yaşlı yetişkinler hala Covid-19 için yüksek risk altında”

“Yaşlı yetişkinler hala Covid-19 için yüksek risk altında”

Yaşlı yetişkinlerde Omicron dalgalanmasından kaynaklanan yüksek sayıda ölüme rağmen, önemli bir sayı hala güçlendirici aşıyı olmadı. 

65 yaş ve üstü kişilerin yalnızca yüzde 29,5’i hem birinci hem de ikinci destekleyici aşılarala  “tamamen güçlendirilmiş” aşı oldu. 

Uzmanlar, yaşlı yetişkinleri tam olarak güçlendirmenin zorluklarını, erişim sorunlarının izole nüfuslar için devam ettiğini belirtti. Yaşlı yetişkinler için yeni varyantlara karşı destekleyicilerin etkinliğini ve gönül rahatlığı ve dezenformasyonla mücadele için halk eğitim kampanyalarını sürdürme ihtiyaclarının önemli olduğunu vurguladı. 

GÜÇLENDİRİCİ AŞI ÖNEMLİ

San Francisco merkezli Ethnic Media Services’in organize ettiği brifingde konuşan Güney Kaliforniya’daki Bulaşıcı Hastalık Epidemiyoloğu Dr. Sara Tartof, aşılanmanın önemine dikkat çekti. 3 doz aşı olanların Covid 19 vakalarını diğerlerine göre daha kolay attıklarını ve hastaya yatan hasta sayısında azalmasını sağladığını belirtti. 3’üncü aşıyı olanlar daha güçlü bir savunmaya sahip olabildiğini kaydeden Dr.Tartof, “Yaşı büyük olanlar covid 19 vakalarını daha ağır atlatabilir bu yüzden güçlendirici aşının yapılması çok önemli” uyarısını yaptı. 

3 doz aşı olanların sayısı az olmadığına dikkat çeken Dr. Tartof, şimdilerde 4’uncu doz aşının da çıktığını söyledi. Covid 19’dan etkilenme ihtimali olan yetişkinlerin güçlendirilmiş aşılarının yapılması gerektiğini ifade etti. 

Maske vs gibi tedbirlerin azaltılmasının Covid19’dan daha fazla etkilenme ihtimali olan insanlar için tehdit oluşturabileceğine ve hastaneye yatan sayısında artış olabileceği uyarsında bulundu. İnsanlar bağışıklık sisteminin zayıfladığını nerden bilecek? sorusuna Dr. Tartof ‘Bu insandan insana değişebiliyor. Bazı insanların kemoterapi ve HIV gibi tedavileri görenlerin daha bağışıklık sisteminin daha zayıf olduğuna dikkat çekti…

California’da faaliyet gösteren Yaşlanmada Adalet Derneği avukatlarından Denny Chan, eyaletin aşılanma konusunda eşit şartları sağladığını kontrol etmeye çalıştıklarını söyledi. Bunun için datalar kullanarak elde etmeye çalıştıklarını belirtti. Chan, hastaneye yatanların ve hayatını kaybedenlerin etnik kimliklerine bakıldığında, siyahi Amerikalılar, Latin, Hispanic ve Amerikalı yerlilerde fazla olduğuna dikkat çekti. Bunda sağlık sigorta imkanlarından faydalananlara göre değişiklik gösterdiğini belirtti. Chan, huzur evlerinde de etnik gruplarında fazla etkilendiğini ifade etti. 

Bir diğer konuşmacı Southern Caregiver Resource Center Başkanı ve CEO’su Roberto Velasquez, belli hastalıkları olanların kendileri ile irtibata geçebileceklerini söyledi. Hizmet verdikleri yaş grupları ve etnik gruplar hakkında bilgi verdi. Velasquez, 2020 ve 2021 data verilerine baktıklarında hizmet verdiklerinin yüzde 48’i 45-64 yaş aralığında, Yüzde 36’sının 64-84 yaş aralığında olduğu bilgisini verdi.

Bunun yanında hizmet verdiklerinin yüzde 52’si beyaz, yüzde 31’i hispanik yüzde 8 asyalı yüzde 6.6’si Afro-Amerikalı olduğunu açıkladı.

California Yaşlanma Departmanı Direktörü Susan DeMarois de konuşmacılar arasında hazır bulundu.