İşte sayılarla NBA’deki Türkler

İşte sayılarla NBA’deki Türkler

Bu zamana kadar NBA’in o ışıltılı dünyasından 11 Türk oyuncu geçti. Bu oyunculardan bazıları tarih yazarken, bazıları da performansları ile sönük kalıp yurda geri döndü. Enes Kanter, Mehmet Okur, Hidayet Türkoğlu gibi isimlerin formasını terlettiği NBA’e son olarak Furkan Korkmaz ve Cedi Osman da dahil oldu. Dünyanın en iyi liginde gösterdikleri performanslarla hem gururlandıran hem de Türk basketbol tarihine geçen isimlerin istatistiklerini ortaya koyduk.

NBA SAYI İSTATİSTİKLERİ

Amerika’nın o büyülü havasına katılan 11 oyuncudan ilki Mirsad Türkcan olmuştu. Türkcan, Michael Jordan’lı, Charles Barkley’li, Hakeem ‘’The Dream’’ Olajuwan’lı ve Patrick Erwing’li ligde sadece 17 maçta mücadele edebilmişti. Mirsad Türkcan’ın ardından bu lige dahil olmayı başaran 10 oyuncudan kimisi rakip potaları bombardımana tutarken, kimisi de gösterdikleri performanslarla sönük kaldı.

Türk basketbol tarihine kazınan en önemli sayı istatistikleri Hidayet Türkoğlu ve Mehmet Okur’a ait. Hidayet Türkoğlu atmış olduğu 11022 sayı ile en skorer isim olurken, onu 8561 sayı ile Mehmet Okur takip etti. NBA kariyeri boyunca 634 karşılaşmaya çıkan Mehmet Okur, maç başına 13.5 sayı ile NBA’de mücadele eden Türk oyuncular klasmanında en iyi maç başı sayı ortalamasına sahip isim olmayı başardı.

Hidayet Türkoğlu, Amerika kariyeri boyunca atmış olduğu sayılarla tüm zamanların en skorer 303. ismi olurken, Mehmet Okur ise bu listede kendisine 461. sırada yer buldu.

Son dönemde ülkemizi temsil eden Enes Kanter ise 7014 sayıya ulaşmış durumda. Enes’in genç yaşı ve gelecek vaat eden kariyerine bakılırsa, önündeki rakiplerini geçmesi zor olmayacaktır. Ama işin ribaund toplama kısmında Kanter ise rakiplerini geride bırakmış durumda.

ASİST VE RİBAUND

Dünyanın en prestijli arenasına asist yapma özelliği çok elit olan oyuncular gönderemedik ama bireysel olarak bazı performanslar da ön plana çıkmadı değil. Kariyer asist ortalaması 2.8 olan Hidayet Türkoğlu, 2008-2009 sezonu konferans finalinde Cleveland’a karşı oynanan ilk karşılaşmada yapmış olduğu 14 asist ile hem kariyer rekorunu kırdı hem de NBA’de bir maçta en çok asist yapan Türk oyuncu oldu. Kariyeri boyunca toplamda yapmış olduğu 2832 asist ile lider olan Hidayet’i, Utah Jazz’in efsane ismi Mehmet Okur 1089 asist ile takip etti.

Ribaundlar özelinde ise ön plana çıkmayı başaran elit oyuncularımızın başını ise Enes Kanter çekiyor. Halihazırda devam eden kariyerinde toplamda 4490 ribaund ile liderliği kimseye bırakacakmış gibi de gözükmüyor.

Bazı maçlar özelinde de tarihe geçmeyi başaran Kanter, Oklahoma City kariyerinin ilk karşılaşmasında, Chicago Bulls karşısında ilk çeyrekte topladığı 10 ribaund ile birlikte Thunder tarihinin bir çeyrekte en fazla ribaund alan oyuncusu olmuştu. O sezon sonunda eriştiği maç başına 18.7 sayı ve 11 ribaund istatistiği ile bir sezonda ‘’double-double’’ ortalamalarını yakalayan ilk Türk basketbolcu oldu.

En iyi ribaundcu listemizde ikinci sıra ise 4436 ribaund ile Mehmet Okur’a gitti. Kariyeri devam eden Ersan İlyasova ise bu klasmanda 4402 ribaund ile üçüncü sırada yer aldı.

EN BÜYÜK 7 KONTRAT   

NBA’in prestijli dünyası kazanılan ücretlerle daha da cezbedici bir hale bürünmüşken, Türk yıldızlarının imzaladığı kontratlarda bir o kadar el yakıyordu. Bu kontratlardan en kazançlısına ise 2011 yılı draftlarında 3. sıradan seçilen Enes Kanter imza attı.

Dünyanın en önemli yıldızlarını bünyesinde bulunduran bir ligde daha çaylak sezonunda kendisini dünyaya duyurmayı başaran Kanter, 9 Temmuz 2015 yılında, Türk basketbolu adına tarihi bir kontrata imza attı ve Oklahoma City Thunder’ın bünyesine katıldı. 2005-2010 yılları arasında Mehmet Okur, Türk basketbolseverler için uykusuz gecelerin sebebiydi. Detroit Pistons ile 2004’te şampiyonluk yaşayarak basketbol tarihimize bir ilk yaşatan Mehmet, şampiyonluğun ardından Amerika’nın öbür ucuna, Salt Lake City’e yolcu oldu. Onun potansiyeline güvenen Utah, 6 yıl için 53 milyon dolar verdi. Bu kontrat o güne kadar bir Türk oyuncuya verilen en büyük kontrattı.

Son zamanlarda ise ülkemizi Amerika’da temsil eden Cedi Osman, sempatik ismi ve gösterdiği performans ile 4 yıl için 31 milyon dolarlık kontrata imza attı.