Obama: Temsilciler Meclisi mali uçurum yasasını gecikmeden onaylamalı

Obama: Temsilciler Meclisi mali uçurum yasasını gecikmeden onaylamalı

Başkan Barack Obama, Senato’nun onayladığı ‘mali uçurum’ anlaşmasının ABD için ‘doğru bir adım’ olduğunu belirterek, Temsilciler Meclisi’nin de bunu gecikmeden onaylaması çağrısında bulundu.
    
Obama, yaptığı yazılı açıklamada, Senato’daki iki partinin liderlerinin, Amerikalıların yüzde 98’ini ve küçük işletme sahiplerinin yüzde 97’sini orta sınıf vergi artışından koruyan bir anlaşmaya vardığını ve anlaşmanın Senato’da iki partinin büyük desteğiyle onaylandığını hatırlattı.
    
Ne Demokratların ne de Cumhuriyetçilerin istedikleri herşeyi elde ettiğine dikkati çeken Obama, ”Ancak bu anlaşma ülkemiz için doğru adımdı ve Temsilciler Meclisi de bunu geciktirmeden onaylamalı” ifadesini kullandı.
    
Obama, anlaşmanın, orta sınıfa yatırım yaparak ve zenginlerden biraz daha fazla ödemelerini isteyerek, ekonomiyi büyüteceğini ve bütçe açığını dengeli biçimde azaltacağını kaydetti.
    
Anlaşmanın ayrıca, bütçe açığını azaltmaya dönük önceki çabaların üzerine inşa ettiğini belirten Obama, açıklamasına şöyle devam etti:
    
”Geçen yıl, harcamalarda 1 trilyon dolardan fazla kesinti yapmak için Demokratlar ve Cumhuriyetçilerle birlikte çalıştım. Bu geceki anlaşma, milyonerler ve milyarderlerden, 20 yıldır ilk kez kendi üzerlerine düşen adil payı ödemeye başlamalarını isteyerek daha da fazlasını yapıyor. Söz verildiği gibi, bu artış hemen ve kalıcı olacak.
    
Bütçe açığımızı azaltmak için yapılması gereken daha fazla iş var ve bunu yapmaya niyetliyim. Ancak bu geceki anlaşma, ilerleyen dönemde, yeni harcama kesintileri ve en zengin Amerikalılardan yeni gelirlerin birleşimi yoluyla bütçe açığımızı azaltmaya devam edeceğimizi temin ediyor. Süregelen mali sıkıntılarımızı ele alırken, orta sınıfın ve orta sınıfa geçmek için uğraşan herkesin yararına her gün mücadele etmeyi sürdüreceğim.”

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.