Cumhuriyetçilerde iki yeni başkan aday adayı daha

Cumhuriyetçilerde iki yeni başkan aday adayı daha

Cumhuriyetçi Parti içindeki başkanlık adaylığı yarışı giderek kızışıyor. Bugün iki isim daha 2016 da yapılacak başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti’den aday olduklarını açıkladı.

Cumhuriyetçi Parti’den aday adaylığını açıklayan iki isimden birisi kadın diğeri ise Afro-Amerikan. Başkan aday adayından Afro-Amerikalı olan Benjamin Solomon (Ben) Carson, beyin ve sinir cerahı. Carson adaylık açıklamasında, “Ben bu denklemin içinde yer almak ve Amerika Birleşik Devletleri’nin başkanı olabilmek için aday adaylığımı açıklıyorum’’ dedi.

Çay Partililere yakın politika takip eden Carson, parti içindeki başkanlık yarışında en büyük rakibinin Senatör Ted Cruz olacağı tahmin ediliyor.

Geçtiğimiz yıl verdiği bir mülakatta başkanlık makamı için ‘‘berbat ve stres dolu bir görev’’ diye tanımlayan Carson, kısa sürede fikrinin değişmesini de ilginç bir gerekçe ile izah etti. Carson, ‘‘Bir hastam kliniğime gelerek elimi tuttu ve ‘başkanlık için aday adayı olman gerek. Sen bu yarışta olmak zorundasın, olmak zorundasın’ dedi. Bana bu tür söz eden çok insan olunca bende bir şeylere başlamam gerektiğini düşündüm’’ diye açıkladı.

Başkan Barack Obama’nın politikalarına getirdiği sert eleştirilerle dikkat çeken Carson, Obamacare (Sağlık Reformu) için, ‘‘Bu ABD’nin başına kölelikten sonra gelmiş en büyük bela’’ şeklinde yorumlamıştı.

Carson Obama’ya yönelttiği eleştirisinde dozajını yükseltmiş ve izlediği sosyal politikalar nedeniyle de Hitler dönemi ile benzerlik arz ettiğini ileri sürmüştü. Ancak Carson, daha sonra gazetecilerin bu açıklaması ile ilgili kendisine yönelttiği tüm soruları da yanıtsız bırakmıştı. Carson, eşcinsel evlilik için ise ‘‘vahşilik, sübyancılık’’ diye eleştirmişti.

Kaleme aldığı ‘America the Beautiful: Rediscovering What Made This Nation Great’ adlı kitabında intihal (plagiarism) yaptığının ortaya çıkması üzerine Carson özür dilemiş ve hatasını kabul etmişti.

1952 Detroit doğumlu olan Carson, Yale Üniversitesi’nde psikoloji mezunu. Carson tıp eğitimine daha sonra Michigan Üniversitesi’nde tamamladı ve Johns Hopkins Hastanesi’nde ise doktorluk yapmakta. 2008 yılında dönemin başkanı George W. Bush’tan Başkanlık Özgürlük Madalyası’nı aldı. Carson evli ve üç çocuk babası.

DİĞER ADAY İSE, ESKİ CEO

Cumhuriyetçi Parti’den başkan aday adaylığını açıklayan ikinci isim ise bir dönem büyük bir teknoloji şirketinin CEO’luğunu yapmış olan Carly Fiorina. Bir ara Senato için de aday olan Fiorina, bugün 2016 başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti’den başkan aday adayı olduğunu resmen duyurdu.

2016 başkanlık seçimleri yarışında Cumhuriyetçi Parti’den ilk kadın aday adayı olan Fiorina, muhafazakar partide daha çok liberal kesime hitap ediyor.

“Bu ülkenin kurucuları hiçbir zaman siyasetin meslek haline dönüştürülmesini arzu etmedi’’ diye adaylığını kişisel web sitesinden açıklayan Fiorina,  “Bizler biliyoruz ki; yeni fikir ve ideallerimiz ancak hükümette rehberlik etmemizle gerçekleşebilir’’ dedi.

Hewlett-Packard (HP) teknoloji şirketinin 1999-2005 yılları arasında CEO’luğunu üstlenen Fiorina, en büyük 50 şirketten birisinin CEO’luğunu üstlenen ilk kadın olarak tarihe geçmişti. HP CEO’luğundan sonra Kellogg CO şirketinin yöneticiliği, Fox News’de yorumculuk ve nihayetinde 2008 başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti’nin başkan adayı Senatör John McCain’e ekonomi danışmanlığı yapmıştı.

2010 yılında Califronia’dan muhafazakar parti için senatör adayı olan Fiorina, Demokrat Partili Senatör Barbara Boxer’a karşı yarışmış ve kaybetmişti. Senatörlük kampanyası için adeta servet tüketen Fiorina, kampanyası için 5 milyon dolar harcamış, seçim sonunda da 500 bin dolar daha borç edinmişti.

Geçtiğimiz yıldan beri başkanlık aday adaylığı için parti içinde kulis yürüten Fiorina, Iowa başta olmak üzere ön seçimlerin yapılacağı ilk eyaletlerde anketler yaptırdı.

Fiorina, Demokrat Parti’den başkan aday adayı olan Hillary Clinton’ın eşi eski başkan Bill Clinton’ın kurduğu Clinton Vakfı’nın Hillary’in seçim çalışmaları için para aktardığını ileri sürmüştü. Fiorina, “Hillary Clinton başkan olmamalı, kadın olduğundan dolayı değil güvenilmeyecek bir olduğundan’’ diye açıklamada bulunmuştu.

Fiorina, Başkan Obama’nın ekonomi politikasını da sık sık eleştirmekle de gündeme gelen bir isim.

ABD siyasetinde her zaman renkli ve çok çekişmeli geçen başkan aday adaylığı yarışı, ilk önseçimler 5 Ocak’ta Iowa ile start alacak. Fiorina ve Carson dışında Cumhuriyetçi Parti’den bugüne kadar başkan aday adaylığını açıklayan üç kişi oldu. Üçüde senatör olan aday adayları Ted Cruz (Texas), Ran Paul (Kentucky) ve Marco Rubio (Florida).

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.