Başkan Obama “soykırım” demeyecek

Başkan Obama “soykırım” demeyecek

Zaman Amerika’ya konuşan Beyaz Saray’dan üst düzey bir yetkili 1915 olaylarına ilişkin bazı kişilerin bu yıl farklı bir dil duymayı umut ettiğini, onlara saygı duyduklarını ancak bu meseleye önceki yıllardaki yaklaşımlarının doğru olduğunu düşündüklerini ifade etti.

Beyaz Saray Özel Kalem Müdürü Denis McDonough ile Ulusal Güvenlik Danışmanı Yardımcısı Ben Rhodes, Amerika Ermeni Kurulu ile Amerika Ermeni Ulusal Komitesi yetkilileri Beyaz Saray’da bir araya geldi.

Görüşme sonrası iki taraftan yapılan açıklamalar Başkan Barack Obama’nın 1915 olaylarına ilişkin “soykırım” ifadesini kullanmayacağı şeklinde algılandı.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Bernadette Meehan, görüşmeye ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, McDonough ve Rhodes’un Ermeni sivil toplum yetkililerine ABD’nin tüm tarafların çıkarına olacağına inandığı, gerçeklerin tam, samimi ve adil kabulü yönünde çağrı yapacağını kaydetti.

“OBAMA’DAN YÜZÜNCÜ YILA VURGU YAPAN AÇIKLAMA BEKLİYORUZ”

Konuya ilişkin Zaman Amerika’ya konuşan üst düzey Beyaz Saray yetkilisi, “Başkan Obama’dan yüzüncü yıl dönümün önemine vurgu yapan bir açıklama bekliyoruz. Ve geçmiş yıllarda olduğu gibi, Büyük Felaket (Meds Yeghern) olarak bilinen, 1.5 milyon kıymetli hayatın anlamsız bir şekilde kaybedildiği mezalimi yasını tutacak.” dedi.

Yüzüncü yıl dönümünün Ermenistan halkı ve modern zamanlarda yaşanan mezalimlere karşı savaşan kişiler için öneminin farkında olduklarını belirten yetkili, “Açıklama ve icraatlerimiz ile, 1915’te başlayan olaylarda vahşi şekilde katledilen her insanın yasını tuttuğumuza açıklık getirmeye odaklanmış durumdayız.” şeklinde konuştu.

İsminin yazılmasını istemeyen yetkili, “Bazılarının bu yıl farklı bir dil duymayı umut ettiklerini biliyor ve saygı duyuyoruz. (Onların) Perspektiflerini anlamakla birlikte önceki yıllardaki yaklaşımımızın, geçmişi kabul etmek ve gelecekte (diğer) hayatları kurtarmak için bölgedeki ortaklarımızla birlikte çalışabilme istidatı açısından hala doğru olanı olduğuna inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Amerika Ermeni Ulusal Komitesi’nden (ANCA) Beyaz Saray’daki görüşmeye ilişkin yapılan yazılı açıklamada, McDonough ve Rhodes’un Amerikan-Ermeni liderlere “Başkan Obama’nın ‘Ermeni Soykırımı’nı tanımaya karşı olduğunu teyyit etiikleri” ifade edildi.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.