Bank Of Amerika ve Morgan Stanley’den ürküten rapor; Türkiye için enflasyon tahminleri güncellendi!

Bank Of Amerika ve Morgan Stanley’den ürküten rapor; Türkiye için enflasyon tahminleri güncellendi!

ABD’nin en büyük ikinci bankası olarak kabul edilen Bank of America, TCMB’nin faiz artışlarına devam edeceği ancak yerel seçim öncesi kış aylarında politika faizini sabit bırakacağını tahmin etti. Enflasyonun ağustosta yüzde 59’a ulaştığını hatırlatan kurum, yıl sonu enflasyon beklentisini yüzde 58’den yüzde 70’e yükseltti. Morgan Stanley de 2024’te enflasyon tepe noktasını yüzde 68’den yüzde 72’ye çıkardı.

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından beklentinin üzerinde açıklanan ağustos ayı enflasyon verisi sonrası uluslararası bazı kurumlar enflasyon ve faiz tahminlerini revize etti. Bank of America’nın (BofA) Securities ekonomisti Zümrüt İmamoğlu, paylaştığı bir raporda Türkiye’de ağustos enflasyonunun tahminleri aşması nedeniyle daha fazla faiz artışına ihtiyaç olduğunu belirtti.

Bloomberg HT’de yer alan haberde, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) ağustos ayında sürpriz biçimde 750 baz puanlık faiz artışı yaptığı belirtilen raporda, “Önceki 2 ay beklentinin altında kalan faiz artırımları sonrası bu adım olumlu bir sürpriz oldu. Ancak enflasyon beklentilerinin daha da artması nedeniyle daha fazla faiz artırımına ihtiyaç var ve asıl soru mart ayındaki yerel seçimlerden önce bu tür bir artışın yapılıp yapılmayacağı.” denildi.

Enflasyonun ağustosta yüzde 59’a ulaştığını hatırlatan kurum, yıl sonu enflasyon beklentisini yüzde 58’den yüzde 70’e yükseltti. 2024 beklentisi de yüzde 38’den yüzde 40’a çıktı. Enflasyonun gelecek yıl mayıs ayında yüzde 78 ile zirve yapacağı öngörüldü. Önceki beklenti yüzde 65 olarak kayıtlara geçmişti.

SEÇİM ÖNCESİ FAİZ ARTIŞINA ARA VERİLECEK

Bank of America, TCMB’nin faiz artışlarına devam edeceği ancak yerel seçim öncesi kış aylarında sabit bırakacağını belirtti. Kurumun yıl sonu politika faizi tahmini yüzde 30 oldu. Seçimden sonra, 2024’ün 2. çeyreğinde ise politika faizinin yüzde 45’e çıkması bekleniyor. Raporda TCMB’nin Mart ayına kadar finansal koşulları seçici olarak sıkılaştırmak için daha fazla niceliksel önlem alabileceği tahminine de yer verildi.

MORGAN STANLEY DE ENFLASYON TAHMİNLERİNİ YÜKSELTTİ

Morgan Stanley ekonomistleri de yıl sonu TÜFE tahminini de yükseltti. Morgan Stanley ekonomistleri Hande Küçük ve Alina Slyusarchuk yayımladıkları notta, “İki ay üst üste çok güçlü gelen TÜFE verileriyle karşı karşıya kalan yeni PPK enflasyon beklentilerinde daha fazla bozulmanın önüne geçmek ve kredibilitesini daha da artırmak için yukarı yönlü sürprizlere devam etmeyi tercih edebilir. Böylece TCMB’nin yüzde 30 politika faizine bizim öngördüğümüzden daha erken ulaşabileceğini görebiliriz.” dedi.

Ekonomistler yıl sonu TÜFE tahminini yüzde 62’den yüzde 66’ya revize etti. Daha öncesinde enflasyonun tepe noktasını ise Mayıs 2024’te yüzde 68 olarak öngören ekonomistler bu tahminini yüzde 72’ye yükseltti.