ABD’de petrol fiyatları 6 yılın en düşük seviyesinde

ABD’de petrol fiyatları 6 yılın en düşük seviyesinde

ABD’de petrol fiyatları son 6 yılın en düşük seviyesine geriledi. ABD ham petrolün varil fiyatı 43,10 dolara seviyesine düştü.

Çin parası yuanın devalüasyona uğraması ve İran’ın daha fazla petrol üretimine başlaması, ABD’deki petrol fiyatının düşmesine sebep oldu. ABD’de petrol fiyatları ortalama 49,62 dolar seviyesinde seyretti. Geçtiğimiz ay petrol fiyatları 55,51 dolar seviyesindeydi. Avrupa’daki petrolün varil fiyatının ortalama 54,40 dolar olması bekleniyor. Önceki tahminler 60,22 dolar olacağı yönündeydi. Fiyatlarının düşmesi, Çin ekonomisinin de yavaşlamasına ve petrole olan talebin azalmasına sebep olduğu belirtildi.

Öte yandan, Petrol İhraç Eden Ülkeler Birliği (OPEC)’nin petrol üretimini artıracak olması, fiyatların düşmesini sağlayan bir başka sebep olarak gösterildi. Verilere göre, OPEC, günlük üretimini 100 bin 700 varil artırarak 31,5 milyon seviyesine yükseltti. Özellikle İran, günlük petrol üretimini artırarak (32,300) 2,86 milyon seviyesine kadar yükseldi. İran, Haziran 2012’den sonra ilk defa bu kadar petrol üretmiş oldu.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.