NY Times’tan Erdoğan’a sert eleştiri

ABD’nin önde gelen gazetelerinden New York Times (NYT), İpek-Koza Medya grubuna yapılan polis baskını ve Pazar günü yapılacak seçim hakkında bir başyazı yayınladı.

NYT editöryal ekibi tarafından kaleme alınan yazıda , polis baskınında gazetecilere biber gazı kullanıldığı ve tutuklandığı belirtilerek, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan sert bir şekilde eleştirdi.

“Erdoğan’ı eleştiren televizyon kanallarına baskın düzenlendiğini” kaydeden NYT “ Erdoğan tarafından medyaya şiddetli bir darbe yapıldı. Muhalif olan gazete ofisinin etrafı sarıldı, biber gazı sıkıldı, gazeteciler tutuklandı ve gazeteler kapatıldı. Çarşamba günü polis Erdoğan’ı eleştiren son televizyon kanalların İstanbul binasına baskın düzenledi” ifadelerine yer verdi.

Pazar günü yapılacak erken seçimlere geniş bir şekilde yer veren gazete, seçimlerin 7 Haziran seçim sonuçlarından çok farklı olmayacağını savunarak “Bu noktada, Erdoğan’a imparatorluk cumhurbaşkanlığı hayallerini terketmesi, AKP’nin koalisyon hükümetini kurmasına izin vermesi tavsiyelerinde bulunulmalı” denildi.

Erdoğan’ın bu yolu kendi başına tercih etmeyeceğine vurgu yapan Amerikan gazetesi, “ABD ve Avrupa’daki müttefiklerinin onu bu yöne doğru güçlü bir şekilde itmesi gerekiyor” ifadelerine yer verildi.

ERDOĞAN GÜVENSİZLİK İKLİMİ KONUSUNDA DOĞRUDAN SORUMLUDUR

(Turkey’s Erdogan Should Listen to the Voters) “Erdoğan’ın Türkiyesi, seçmenleri dinlemeli” başlıklı başyazıda Cumhurbaşkanı “Erdoğan’ın Türkiye üzerinde oluşan güvensizlik iklimi konusunda doğrudan sorumlu olduğu” belirtildi. Yazıda, “Cumhurbaşkanı olarak siyasi kavga üzerinde birleştirici bir figür olması bekleniyor olsa da, o daha çok Anayasa’nın tekrar yazılması ve cumhurbaşkanlığı gücüne yoğunlaşarak parlamentonun beşte üç çoğunluğunu kazanmak için odaklandı.Böyle bir sonucun beklentisiyle, Ankara’da mahkemenin korumalı arazi üzerinde inşaata izin vermemesini göz ardı ederek büyük bir cumhurbaşkanlığı sarayı yaptırmıştır” denildi.

“SEÇİMLER SONRASI MÜHENDİSLİK YAPTI”

Erdoğan AKP’sinin haziran seçimlerinde çoğunluğu kaybettiğini ve Kürt yanlısı HDP ilk defa parlamentoya girdiğini hatırlatan NY Times, “Cumhurbaşkanı olarak koalisyon hükümetinin kurulması için yardımda bulunması gereken Erdoğan, 1 Kasım için yeni seçim çağrısında bulundu. Bu arada hükümet, yüksek sesle Kürt politikacıların, Kürt teröristler için bir paravan olduğunu söyleyerek saldırıda (tacizde) bulundu ve IŞİD’e karşı mücadelede kritik bir öneme sahip, Suriye Kürtlerini bombaladı” ifadelerini kullandı.

2003-2014 tarihleri arasında başbakanlık yapan Erdoğan’ın, gelişmekte olan ekonomiler için model bir lider ve takdire şayan ılımlı bir İslamcı olduğunu kaydeden Amerikan gazetesi, “Erdoğan AKP’nin başına geçtikten sonra ekonomik iyileşme ve tanıtılan demokratik reformlar yaptı (AB’ye girme çabaları) Kürt milliyetçilerle ateşkes sağladı, askerin ihtirasını (heves) engelledi. Oysa bugün Erdoğan, son 5 ay içindeki ikinci seçim arefesinde, yıpranmış ilk seçim sonrası bir mühendislik (dizayn) yapması, bütün bu başarıları yavaş yavaş (baltaladı) yok etti. Çünkü Erdoğan hiç durmadan (merhametsiz) kazanıp, gücünü birleştirmek istedi” ifadelerine yer verdi.

MEDYA KORKUTULARAK SUSTURULDU

NYT, “Türk askerlerin tekrar Kürt ayrılıkçılara saldırdığını” hatırlatarak “Muhalefet partilerin yürüyüş (protesto) ve yayın yapma konusunda sıkıntılar yaşadı. Medya korkutularak susturuldu. IMF’ye göre 2010’de ekonomi etkileyici bir şekilde yüzde 9.2 oranında büyüdü. Şimdi ise bu yıl içinde yüzde 3 büyüme bekleniyor. Bütün bunlar Erdoğan’ın hatası değil. Suriye’deki sivil savaş Türkiye’nin içine sıçradı, mülteci dalgalarını sınıra göndererek IŞİD militanlarını Türkiye’nin kapısına koymuş oldu. 10 Ekim’deki Ankara’da, 100 kişiden fazla insanın öldüğü bir bombalı saldırı düzenlendi. Daha çok IŞİD’in işine benziyordu” değerlendirmesinde bulunuldu.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.