Zika ile mücadele için strateji belirlendi

Zika ile mücadele için strateji belirlendi

Brezilya, hamile kadınlara bulaşması sonucunda engelli bebekler doğmasına neden olan Zika virüsü ile mücadele etmek için İsveçli sivrisinek uzmanı Jan Lundström’den yardım istedi.

Brezilya, Zika virüsünü bulaştıran Aedes cinsi sivrisineklerle mücadele etmek için 200 bin asker mobilize ederken, İsveç’ten de ünlü sivrisinek uzmanı Jan Lundström’i yardıma çağırdı. Lundström, Aedes nasıl mücadele edilmesi gerektiği konusunda başka uzmanlarla bir strateji ortaya koyacak.

Konuyla ilgili İsveç Radyosu’na konuşan Lundström, “Beni çağırmalarının sebebi; büyük ölçekte sivrisinek kontrolü konusunda uzmanım ve sivrisinekleri kontrol altına alan “kısır böcek tekniği”nde de uzmanlardan biriyim.” dedi. Lundström, kısır böcek tekniğini ise, “Yüksek sayıda kısır erkek kullanarak üremeyi kesiyorsunuz. Dişi Aedesler bu kısır erkeklerle çiftleşiyor, sonra yumurta bırakıyorlar ama o yumurtalar larvaya dönüşmüyor. Böylece nüfusları kırılıyor.” şeklinde açıkladı.

Brezilya’da 2015 yılında başlayan ve çok hızlı bir şekilde dünyanın diğer ülkelerinde kendisini gösteren Zika virüsü, hamile kadınlara bulaştığında, bebeklerin beyinlerinde hasara sebebiyet veriyor ve baş kısmının tam gelişimini önlüyor. Enfekte olan gebelerde düşük ve ölü doğum da yaşanabiliyor.

Hastalık tablosu oluşan kişilerde en sık görülen belirtileri ateş, döküntü, eklem ve baş ağrıları ile gözlerin kızarması, sulanması, yanması olarak sıralanıyor.

Şimdiye kadar ölüme yol açmayan Zika virüsü için şu anda kullanılan bir tedavi ya da aşı da bulunmuyor.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.