ABD Senatosu Suriyeli mültecilerin girişini zorlaştıracak tasarıyı reddetti

ABD Senatosu Suriyeli mültecilerin girişini zorlaştıracak tasarıyı reddetti

ABD Senatosu Suriyeli mültecilere yönelik güvenlik soruşturmasını artırıcı tedbirler içeren tasarıya onay vermedi. Kabul edilmesi için 60 oy gereken tasarı 55 oyda kaldı. Tasarı Kongre’nin bir diğer kanadı Temsilciler Meclisi’nde onaylanmıştı.

Tasarı, Suriye ve Irak’tan bu yıl kabul edilmesi planlanan 10 bin mültecinin herbirinin tehdit olmadığına dair İç Güvenlik Bakanı, Ulusal İstihbarat Direktörü ve FBI Direktörü’nün onayının yanı sıra ek güvenlik tedbirleri içeriyordu.

Demokrat Partili çok sayıda isim Cumhuriyetçilerin destek çıktığı tasarıya ‘yabancı düşmanlığı’ içerdiği gerekçesiyle karşı çıkıyor ve tasarının üst düzey güvenlik yetkililerini çalışamaz hale getireceğini savunuyordu.

Beyaz Saray yönetimi de söz konusu tasarının kabul edilebilir olmadığını ve mülteci kabul programını çok ciddi bir şekilde aksatacağını açıklamıştı. Daha önce çok defa mültecilerin gerektiği şekilde güvenlik soruşturmasından geçtiğini belirten Başkan Obama da, tedbirleri artırıcı bir tasarıyı veto edeceği mesajını vermişti.

ABD Senatosu’nda 54’ü Cumhuriyetçi, 45’i Demokrat ve 1’i Bağımsız olmak üzere 100 Senatör bulunuyor.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.