Sigara, çocuklarda soğuk algınlığını tetikliyor

Sigara, çocuklarda soğuk algınlığını tetikliyor

Çocuk Hastalıkları Uzmanı Abdurdezzak Bastem, sigaranın soğuk algınlığını tetiklediğini söyledi.

Bastem, havaların soğuduğu sonbahar mevsiminde sigara içilen ortamlarda çocukların daha çabuk grip gibi üst solunum hastalıklarına yakalandıklarını belirtti. Soğuk algınlığının basite alınmamasını da isteyen Bastem, “Önemsenmeyen ve 3- 4 gün içinde geçmeyen soğuk algınlığı zatürre, menenjit gibi hastalıklara neden olabilmekte” dedi.

Havaların soğumasıyla birlikte özellikle çocuklarda üst solunum yolu enfeksiyonlarında artış gözlenmeye başlandı. Sigara içilen ortamlardaki çocukların bağışıklık sisteminin zayıfladığı ve bunun da başta grip olmak üzere çeşitli hastalıklara davetiye çıkardığına işaret eden Çocuk Hastalıkları Uzmanı Bastem, “Bağışıklık sistemini zayıflattığı için sigara soğuk algınlığını tetikliyor. Sigara içilen ortamlardaki bebek ve çocukların bağışıklık sistemi daha çabuk zayıflıyor. Üst solunum yolu hastalıklarına bebek ve çocuklar sonbahar ve kış mevsiminde daha çabuk yakalanabiliyor. Bebeklerde bağışıklık sistemi yetişkinlerdeki gibi gelişmediği için daha dikkatli davranılıp, üst solunum yolu enfeksiyonları dikkate alınmalı” dedi.

Bebek ve çocuklarda halsizlik, burun tıkanıklığı, burun akıntısı, hapşırma, hırıltılı nefes alıp verme, hafif ateş, nefes alıp vermede zorluk gibi belirtilerin soğuk algınlığının habercisi olduğuna dikkat çeken Abdurrezzak Bastem, “4 aydan küçük bebeklere bol anne sütü verilmeli. 6 yaşından küçük çocuklar için bitkisel ürünler verilmemeli, tehlikeli olur. Çocuk ve bebeğin odası havalandırılmalı. Büyük çocuklar bol sıvı ve taze meyve suyu tüketmeli. 3-4 günde geçmeyen hastalık için hekime gidilmeli. Önemsenmeyen grip zatürre, menenjit, bronşit, sinüzit gibi ciddi hastalıklara neden olabilir” diye uyarıda bulundu.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.