Akıllı telefonların yorduğu gözlerinizi korumanın yolları

Akıllı telefonların yorduğu gözlerinizi korumanın yolları

Uzun süre cep telefonuna bakan her dört kişiden birisi göz yorgunluğu şikayeti yaşıyor.

Mobil cihazların minik ekranlarına uzun süre bakarak bulanık görme, baş ağrısı, boyun ve omuzlarda kas gerilmesi ve göz kuruluğu gibi bir dizi sağlık problemine de davetiye çıkarılmış oluyor. Uzmanlar, gözleri bu sıkıntılardan korumanın en kolay yolununsa ’20-20-20′ yani ‘üç 20 kuralı’ olduğunu söylüyor.

Mobil cihazların küçük ekranlarına gün içinde pek çok defa ve uzun süreli bakmak bulanık görme, baş ağrısı, boyun ve omuzlarda kas gerilmesi ve kuru göz gibi bir dizi sağlık problemine de davetiye çıkartır. Gün içinde mobil cihazlara hayatımızın her alanında yer veriyor olsak da cihaz ekranları hem büyüklerin hem çocukların göz sağlığını olumsuz yönde etkileyebiliyor.

‘ÜÇ 20 KURALI’ İLE GÖZLERİNİZİ KORUYUN

Prof. Dr. İbrahim Altınsoy, her 4 kişiden en az birinin uzun süreli olarak mobil cihaz ekranına bakma nedeniyle göz yorgunluğundan şikayetçi olduğunu dile belirtti. Normalde dakikada en az 15 defa kırpılan gözlerin, küçük ekranlı akıllı telefonlara bakarken yalnızca bu sayının yarısı kadar kırpıldığını kaydeden Prof. Dr. Altınsoy, omuz ve boyun kaslarının gerildiğini, gözlerin normalden çok daha fazla yorulduğunu, bu yorgunluğun ise omuz ve sırt ağrısı, göz kuruluğu ve bulanık görme gibi semptomları da beraberinde getirdiğini dile getirdi. Altınsoy, tüm bunların Bilgisayar Görme Semptomu olarak adlandırıldığını ifade etti.

Prof. Dr. Altınsoy, yeni gelişen teknolojiler ve uygulamalarla mobil cihazların ortaya çıkardığı semptomların en aza indirgenmesi hedeflense de ‘baş dönmesi ve uyku düzeninde bozukluk’ gibi pek çok rahatsızlık yine bu cihazlar nedeniyle gündeme geldiğini söyledi. Hayatı kolaylaştırmak için kullanılan cep telefonları ve mini bilgisayarların aşırı kullanımının sağlığı da tehlikeye soktuğunu hatırlatan Altınsoy, benzer tehlikenin çocuklar için de söz konusu olduğunu aktardı.

İbrahim Altınsoy, bu problemlere çözümün ise gözleri dinlendirmek için düzenli molalarla ’20-20-20′ kuralını uygulamak olduğunu söylüyor. İhtiyaç haline gelen mobil cihazların sık kullanıldığı zamanlarda; en azından her 20 dakikada bir, 20 saniye süreyle 20 metre kadar uzaktaki bir objeye bakmanın faydalı olacağını dile getirdi. Bu şekilde göze dinlenme fırsatı sağlandığını söyleyen Altınsoy, sürekli olarak tekrarlandığında ise bu kural, mobil cihazlardan kaynaklanan rahatsızlıkların en aza inmesini sağladığını vurguladı.

Altınsoy, şikayetlerin sürekli hale gelmesi ve bu kuralın etkili olmadığı durumlarda ise mutlaka uzman bir hekime görünmenin ve kapsamlı bir göz muayenesi yaptırmak gerektiğinin altını çizdi.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.