Obama: Filistin halkına sempati duyuyorum, Hamas’a değil

Obama: Filistin halkına sempati duyuyorum, Hamas’a değil

ABD-Afrika Liderler Zirvesi’nin kapanış töreninde konuşan Başkan Barack Obama, ABD yönetimi olarak Gazze’de ateşkesin devamını amaçladıklarını söyledi. Roket saldırılarından dolayı Hamas’ı “sorumsuz davranmak”la suçlayan Obama, Hamas’a sempati duymadığını söyledi. ABD Başkanı konuşmasında bu ifadeyi iki kez kullandı.

Obama, zirve sonrası yaptığı konuşmasında Gazze meselesine geniş yer ayırdı. ABD Başkanı, hiçbir ülkenin roket saldırılarına müsamaha gösteremeyeceği ve İsrail’in kendini savunmak hakkı olduğu yönündeki söylemlerini tekrarladı. Hamas’ın kasıtlı bir şekilde roketlerinin yönünü nüfus merkezlerine doğrulttuğunu ve yürüttüğü askeri stratejiyle insan hayatlarını riske attığını kaydetti. Hamas’ın ‘olağanüstü biçimde sorumsuzca’ hareket ettiğini ifade etti.

Kadın ve çocuklar dahil masum sivillere olanlardan dolayı endişelerini geçmişte dile getirdiğini hatırlatan Obama, “En azından geçici bir ateşkese varmış olmamızdan çok memnunum.” ifadelerini kullandı.

KISA VE UZUN DÖNEM HEDEFLERİ

ABD’nin bundan sonra da Mısır’da ele alınan süreci desteklemeye devam etmek niyetinde olduğunu belirten Obama, kısa ve uzun dönemli hedeflerini dile getirdi. Obama, kısa dönemli hedefleri roket saldılarının devam etmeyeceğinden emin olmak, İsrail hükümetinin tünelleri kapatması çalışmasının sona ermesi ve Gazze’nin yeniden inşa edilmesi olarak sıraladı.

Gazze’nin kalıcı olarak ekonomik imkanları sağlamaktan uzak ve dünyaya kapalı olmayı kabul etmesinin mümkün olamayacağını dile getiren Obama, uzun dönemde bu sorunun anlaşılması gerektiğini söyledi. Obama, “Gazze halkının imkanlarının artığını görmemiz gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Bu sözlerinin arkasından Hamas’a sempati duymadığını ifade eden Obama, “Gazze’de acı çeken sıradan insanlara büyük sempati duyuyorum.” dedi. Obama, “ABD’nin bu aşamadaki amacı Gazze’nin yeninden inşaa sürecine başlayabilmesine imkan sağlayacak ateşkesin devam etmesi ve Gazze halkının biraz umut hissi duyacağı ve İsrail halkının son birkaç haftadır gördüğümüz roket saldırılarının tekrar etmeyeceğinden emin olacağı tedbirlerin alındığından emin olmak olacak.” dedi.

Obama, sürece Batı Şeria’daki Filistin yönetiminin de müdahil olması gerektiğini vurguladı. Bir kez daha Hamas’a sempati duymadığını ifade eden Obama, İsrail ve uluslararası toplum ile Filistin yönetiminin yaptığı çalışmalara ise sempati duyduğunu söyledi.

ABD Başkanı son olarak Dışişleri Bakanı John Kerry’nin taraflara sürekli iletişim halinde olduğunu hatırlattı. Sürecin ilerlemesi için mümkün olduğunca özenle çalışmaya devam edeceklerini kaydetti.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.