Ferguson protestoları ülke geneline yayıldı

Ferguson protestoları ülke geneline yayıldı

Ferguson’da silahsız siyahi bir genci öldüren polis memuru Darren Wilson’un yargılanmamasına karar verilmesinin ardından başlayan protestolar yayılarak devam ediyor.

Soruşturma Kurulu’nun (Jüri) polis memuru Wilson lehine verdiği karar, ABD’nin 115 şehrinde protesto edildi. Sokaklara dökülen protestocular zaman zaman polisle çatıştı. Trafik akışını engellemek isteyen protestocuların bir kısmı polis tarafından gözaltına aldı. Ülke genelinde 100’den fazla kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

NEW YORK’TA  LİNCOLN TÜNELİ PROTESTOCULAR TARAFINDAN KAPATILDI

New York’ta Union Square’da toplanan büyük bir topluluk Lincoln Tüneli’ne doğru yürüyüşe geçti. Tüneli trafiğe kapatmaya çalışan protestocular polisin müdahelesi ile karşılaştı. Eylem nedeniyle bir süre tüneli trafiğe kapatmak zorunda kalan polis, protestocuların Times Meydanı’na yönelmesi ile tüneli tekrar trafiğe açtı. Eylemcilerin özellikle sokaktaki vatandaşlara zarar vermemesi ise dikkat çekti. Kalabalık grup “Adalet yoksa barış da yok” “Polis git Darren Wilson’u tutukla”, “Adalet istiyoruz” sloganları ve pankartlarla Times Square’e doğru yürüdü. Burada bir süre tepkilerini sloganlarla dile getiren göstericilere zaman zaman polis müdahale ederken, bazı göstericiler gözaltına alındı. Daha sonra 6. cadde üzerinden şehrin aşağı bölgesine yürüyen protestocular, Williamsburg Manhattan Köprüsü’ndeki trafiğin bir süre aksamasına neden oldu.

GECE BOYUNCA 2 BİNDEN FAZLA MUHAFIZ BİRLİĞİ GÖREV YAPACAK

Missouri Eyaleti’nde Vali Jay Nixon, karar açıklanmadan olağanüstü hal ilan etmiş ve yarın okulların tatil edildiğini duyurmuştu. St. Louis’de Ulusal Muhafız Birlikleri kritik binaları koruma altına alırken Vali Nixon, halka itidal çağrısında bulundu. Vali Nixon, 2 binden fazla muhafızın gece boyunca görev yapacağını açıkladı.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.