Ferguson’da Michael Brown’ı öldüren polis: Vicdanım rahat

Ferguson’da Michael Brown’ı öldüren polis: Vicdanım rahat

Ferguson’da silahsız Michael Brown’ı öldürerek olayların fitilini ateşleyen polis memuru Darren Wilson, “vicdanen rahat olduğunu” söyledi.

ABC televizyonuna konuşan Wilson, “İşimin gerektirdiği şekilde doğru olanı yaptığıma inanıyorum. Vicdanım rahat’’ dedi. Bazı görgü tanıklarının iddia ettiğinin aksine Brown’ın teslim olmak için ellerini havaya kaldırmadığını savunan Wilson, “Eğer ben onu öldürmeseydim o beni öldürecekti” dedi.

Brown ile yüzyüze geldiğinde belindeki tabancayı alabilmek için hamle yaptığını ileri süren Wilson, siyahi gencin sol eliyle de kendisine yüklendiğini savundu. Brown üzerine doğru gelmeye başlayınca kendine ‘kanunen silah çekme hakkı olup olmadığını’ sorduğunu anlatan Wilson, “Silahımı çekmek zorundaydım” dedi.

Mülakatı yapan gazetecinin, ‘Brown ile aranızda 10-12 metre mesafe yok muydu?’ sorusuna Wilson, “Üzerime geliyordu, o mesafede durmayacak ise nerede duracaktı?” diye cevap verdi.

Mesleği süresince ilk kez silahını bir insana karşı kullandığını belirten Wilson, aynı olayı tekrar yaşasa davranışının farklı olup olmayacağı yolundaki soruyu ise “Hayır” diye yanıtladı.

Ağustos ayında St. Louis şehrinin Ferguson semtinde yaşanan olayda polis memuru Darren Wilson, 18 yaşındaki silahsız siyahi genç Michael Brown’ı 12 el ateş ederek öldürmüştü. Olayı soruşturan jüri pazartesi akşamı, Wilson’ın görevini yerine getirdiğini belirterek yargılanmasına gerek olmadığına hükmetmişti.

Sezai Kalaycı
Yorum Yaz

Yorum yapılmamış

Henüz yorum yapılmamış!

Henüz hiçbir yorum yapılmamış. Ama bu habere ilk yorum yapan siz olabilirsiniz.

Yorum Yaz
Yorumları Gör

Yorum Yaz

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.
İşaretlenen alanların doldurulması gereklidir*