Cumhuriyet operasyonunda avukat yasağı kalktı

Cumhuriyet operasyonunda avukat yasağı kalktı

Cumhuriyet Gazetesi’ne yönelik operasyonda gözaltına alınan gazeteciler için uygulanan 5 gün avukatla görüşmeme yasağı, itiraz üzerine kaldırıldı.

Konuyla ilgili cumhuriyet.com.tr’de şu açıklama yapıldı:

Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu, Yayın Danışmanı Kadri Gürsel, Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu üyeleri Hikmet Çetinkaya, Önder Çelik, Bülent Utku, Mustafa Kemal Güngör, Güray Öz, Hakan Kara, Musa Kart, yazarımız Aydın Engin, Kitap Eki Genel Yayın Yönetmeni Turhan Günay, muhasebe müdürü Günseli Özaltay ve eski yönetici Bülent Yener’in, 668 No’lu KHK gerekçe gösterilerek verilen avukatlarıyla 5 gün boyunca görüşme yasağı, avukatlarımızın itirazları sonucunda bu akşam kaldırıldı.

Cumhuriyet gazetesi avukatları, bu gece saatlerinde Vatan Caddesi’nde bulunan Emniyet Müdürlüğü’ne giderek yönetici ve yazarlarımızla dört gün sonra ilk görüşmelerini yapacaklar.

Avukatlar görüşmeyi gerçekleştirmek için yola çıktılar.

Yazar ve yöneticilerimizin yarın ifadelerinin alınması bekleniyor. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Bürosu savcılarından Murat İnam’ın yürüttüğü ‘PKK/KCK ve FETÖ/ PYD’ soruşturması kapsamında, 668 No’lu KHK gerekçe gösterilerek 5 gün boyunca avukat görüşü kısıtlanmıştı. Avukatlar, yakalama, arama, gözaltı ve avukat görüş yasağına 1 Kasım günü itiraz etti.

İstanbul 4. Sulh Ceza Hâkimliği 2 Kasım’da avukatların talebini reddetti. Mahkemenin kararı, avukat görüş yasağını 24 saatle sınırlandıran 29 Ekim tarihli, 676 sayılı KHK’yi boşa çıkarmış oldu. İstanbul 4. Sulh Ceza Hâkimliği’nin ret kararı postaya verildiği için bugüne kadar avukatlara tebliğ edilmedi. Öte yandan, Hikmet Çetinkaya’nın avukatı Burak Oder de ayrı bir başvuru yapmış, kısıtlamaya itiraz etmişti. Oder’e karar elden tebliğ edildi. Hâkimlik, o kararda, ‘24 saati’ zorunlu tutan 676 sayılı KHK’nin 3. maddesinin, OHAL sonrası için çıkarıldığını savunmuştu.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.