SAĞLIK – Amerika’ya sıçrayan Mers virüsü nedir? Nasıl korunulur?

SAĞLIK – Amerika’ya sıçrayan Mers virüsü nedir? Nasıl korunulur?

MERS (Middle East Respiratory Syndrome) solunum yollarını etkileyen bir hastalıktır. İlk olarak Suudi Arabistan’da 2012 yılında ortaya çıkan bu hastalığa MERS-CoV diye isimlendirilen bir virüs sebep oluyor. Bu virüsün bulaştığı tesbit edilen insanların çoğu çok ciddi bir solunum yolu hastalığına yakalanıyor ve ateş, öksürük ve nefes darlığı gibi şikâyetlerle doktora başvuruyorlar. Dünya sağlık örgütünün verilerine göre 15 Mayıs 2014 itibariyle Arap yarımadasında 2012’den bu yana 572 kişi tanı aldı ve bunların 173’ü hayatını kaybetti.

Şimdiye kadar tanı alan hastaların hepsinin bir şekilde Arap yarımadasıyla bir ilişkisi var. Virüs genellikle hasta kişilerin aile bireyleri yada hasta bakıcıları gibi yakın temas ettiği kişilere bulaşıyor. 2 Mayıs 2014’de Amerika’da ilk kez bir hasta MERS virüsü tanısı aldı. Bu kişi Suudi Arabistan’da çalışan bir sağlık görevlisi ve London-Chicago üzerinden Indiana’ya gelmişti. Daha sonra 16 Mayıs’ta bu kişiyle yakın teması olan ve İllinois’de yaşayan başka bir hasta daha tanı aldı. Bu iki vakayla ilişkisi olmayan ve yine Suudi Arabistan’dan London-Boston üzerinden Florida’ya gelmiş başka bir hasta daha 11 Mayıs’ta tanı aldı. Yukarda bahsettiğim üç hastanın da durumu iyi ve görevliler bu vakalarla yakın teması olabilecek herkesi belirleyip irtibat kuruyorlar.

MERS şu anda Amerika’da ciddi bir salgın riski taşımasa da CDC ve Eyalet sağlık departmanları bu hastalığın yayılmasını önleme ve erken tanı konması konusunda çalışmalarını sürdürüyor.

EN SIK SORULAN SORULAR
MERS’in belirtileri nelerdir?

Ateş, öksürük, nefes darlığı.

MERS insandan insana bulaşır mı?

Evet, hastayla yakın temas eden kişilere bulaşabilir. Aynı zamanda hastalardan sağlık çalışanlarına bulaştığı da gözlemlenmiştir.

MERS virüsünün kaynağı nedir?

Bunu kesin olarak bilmemekle birlikte hayvan kaynaklı olduğu yönünde şüpheler var. Aynı virüs Katar, Mısır ve Suudi Arabistandaki develerde ve yine Sudi arabistandaki yarasalarda da bulunmuştur. Bu da hayvan kaynaklı olabileceği olasılığını arttırıyor.

CDC bu konuda ne yapıyor?

CDC MERS virüsünün tüm dünyadaki durumunu yakından takip ediyor. Hastalığın nasıl yayıldığını, kaynağını ve toplum sağlığına olan riskini araştırıyor. Aynı zamanda, tanı için gereken laboratuvar kapasitesini artırma, hastane ve doktor ofislerini bilgilendirme, havayolu çalışanlarını eğitme gibi faaliyetleri var.

Hala Arap yarımadasına seyahat edebilir miyim?

 

Evet, şuanda kimsenin seyahat planlarını değiştirmesine gerek yok. Sadece gittiğiniz yerde sık sık ellerinizi yıkamanızı ve hasta kişilere yaklaşmamınızı öneriyoruz.

Peki yakın zamanda Arap ülkelerine seyahat ettiysem?

 

Eğer döndükten sonra 14 gün içinde ateş, öksürük yada nefes darlığı şikâyetleriniz gelişmişse mutlaka bir doktora başvurup seyahat öykünüzden de bahsetmeniz gerekir.

Kendimi nasıl koruyabilirim?

 

Ellerinizi su ve sabunla 20 saniye boyunca sık sık yıkayın ve çocuklarınıza da aynısını öğütleyin. Eğer el yıkamak mümkün değilse el dezenfektanları da kullanılabilir.

Öksürdüğünüzde veya hapşırdığınızda ağız ve burnunuzu bir mendille kapatın ve mendili çöpe atın.

Yıkanmamış ellerinizle göz, burun ve ağzınıza dokunmayın. Hasta kişilerle yakın kontaktan sakının (örneğin öpmek, ortak bardak, kaşık, çatal kullanmak …)

Sık dokunulan yüzeyleri sık sık temizleyin (örneğin kapı kolları, oyuncaklar…)

MERS için bir aşı var mı?

Hayır.

MERS’in tedavisi nedir?

Bu virüsün neden oluğu hastalığın özel bir tedavisi yok, ancak doktorunuz şikayetlerinizi azaltmaya yönelik destek tedavi yapabilir.

 

Referans: Center for Disease Control and Prevention (CDC) websayfasi

http://www.cdc.gov/CORONAVİRUS/MERS/ıNDEX.HTML

 

Dr. Mukaddes Yaşar Arslan

Dahiliye ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı

St. Joseph Hospital, Maine

 

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.