HUKUK – Adres değişikliğinin göçmenlik bürosuna bildirilmesi

ABD’de vize veya yeşil kart ile bulunan kişiler çeşitli nedenlerle adres değişikliği yapabiliyor. İş ya da okul değiştirenler, ya da evlenip yeni yuva kuranlar bunun en çok görülen örnekleri.


Peki ABD’de bulunan vize ve yeşil kart sahiplerinin adres değişikliği durumunda yapması gerekenler nelerdir? Ehliyetleri düzenleyen DMV büroları bile adres değişikliğinin bildirilmesini istediğine göre göçmenlik bürosunun bunu şart koşması gayet doğal.


Yasalara göre tüm vize sahipleri, eşleri ve çocukları, adres değişikliğini 10 gün içinde göçmenlik bürosuna bildirmek zorunda. Aynı zorunluluk yeşil kart sahipleri için de geçerli. Adres değişikliğini bildirmek için kullanılan formun ismi AR-11. Çok basit sorulardan oluşan form göçmenlik bürosunun web sitesinden (www.uscis.gov) elde edilebilir.


Posta yolunu tercih eden başvuru sahipleri AR-11 formlarını doldurup aşağıdaki adrese yollayabilirler:


U.S Department of Homeland Security

Citizenship and Immigration Services

Attn: Change of Address

1344 Pleasants Drive

Harrisonburg, VA 22801


Formu mutlaka “Certified Mail” olarak gönderin ve “Return Receipt” formunu doldurmayı da unutmayın. Böylece elinizde formun göçmenlik bürosuna ulaştığına dair resmi delil olacaktır. Formu göndermeden önce bir kopyasını kendi dosyanız için saklamayı unutmayın. Aslında kendinize ait bir dosyada göçmenlik bürosu ile gelen giden tüm yazışmaların, vize başvurularının, varsa sorgulamalara verilen cevapların kopyasını saklamak çok önemli. Önceden yapılan işlemlerin kopyaları tutulmadığı zaman kişiye ait bir göçmenlik hukuku tarihçesi oluşmuyor ve bu sonra ki vize başvurularında zorluk çıkartabiliyor.


Adres değişikliği yapmanın bir diğer yolu ise gene göçmenlik bürosunun web sitesinden (www.uscis.gov) AR-11 formunu elektronik ortamda doldurup başvuruyu internet uzerinden yapmak. Bazen internet uzerinden yapilan adres degisikligi hata verebiliyor. Bu durumda adres değişikliğini posta ile bildirmek en iyisi.


Adres değişikliğini göçmenlik bürosuna bildirmemek cezai müeyyideye tabi. Formdaki bilgiler göçmenlik bürosu tarafından istatistik tutma ve kayıt amaçlı kullanılabilir. Göçmenlik bürosunun bu bilgileri federal, eyalet, lokal veya yabancı kanuni merciler ile paylaşma yetkisi de bulunmaktadır.


Dikkat edilmesi gereken onemli bir nokta, AR-11 formu doldurularak yapilan adres degisikligi göçmenlik bürosunda işlemde olan (pending) başvurulardaki adreslerin otomatik olarak degismesini saglamiyor. Eger islemde olan basvurular varsa her başvuru için adres değişikliğini gocmenlik burosuna ayrıca bildirmek gerekiyor. Bu işlem göçmenlik bürosunun web sitesinden (www.uscis.gov) yapılabiliyor. Her başvuru formuna ait başvuru numarası (receipt number) kullanılarak tüm işlemde olan başvurulardaki adresleri değiştirmek gerekiyor. Bu husus ozellikle calisma izni, seyahat izni veya yesil kart bekleyen kisiler icin onemli. Eger adres degisikligi yapmazsaniz dokumanlariniz eski adresinize gidebilir.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.