Amerikan vatandaşlığı için başvuru şartları, sürecin aşamaları ve sınav muafiyet imkanları

Amerikan vatandaşlığı için başvuru şartları, sürecin aşamaları ve sınav muafiyet imkanları

Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl yüz binlerce yeşil kart sahibi göçmen Amerikan vatandaşlığına geçmek için başvuru yapıyor. Amerikan vatandaşlığı göçmenlere oy kullanma, federal kurumlarda çalışma ve Amerikan pasaportu taşıma hakkı kazandırıyor. Ayrıca vatandaş olan göçmenler yakın aile üyeleri için sponsor olma fırsatını da elde ediyorlar. Dolayısı ile vatandaşlığa geçmek kendimiz ve ailemiz adına olduğu kadar Amerika’daki varlığımız ve lobiciligimiz adına da çok önemli. Yeşil Kartlı göçmenlerin vatandaşlığa geçebilmeleri için gerçekleştirmeleri gereken şartları özet halinde sıralayalım:

 1. En az 18 yaşında olmak; 18 yaşın altındaki çocuklar aileleri vatandaş olduktan sonra vatandaş olabilir.

 

 1. Belli bir süre ile yeşil kart sahibi olmak (5 yıl / 3 yıl kuralı); Başvuru sahibinin en az 5 yıl boyunca yeşil kart sahibi olması gerekir; bu süre yeşil kartı evlilik üzerinden alıp halen evliliği devam ettiren yeşil kartlılar için 3 senedir. 5 ya da 3 yılın dolmasına 90 gün kala Amerikan vatandaşlığına başvuru yapılabilir. Eğer başvuru sahibi bir seyahatte 6 aydan fazla süre ile ABD dışında kaldıysa bu seyahat vatandaşlık başvurusu için tamamlanması istenen sürenin (5 yıl / 3 yıl) kesintiye uğramasına neden olabilir.

 

 1. Yeşil kart sahibi olarak belli bir süre ile fiziksel olarak Amerika’da yaşamak (30 ay / 18 ay kuralı); Başvuru sahibinin yeşil kart aldıktan sonra en az 30 ay fiilen Amerika’da yaşamış olması gerekmektedir; bu süre yeşil kartı evlilik üzerinden alıp halen evliliği devam ettiren yeşil kartlılar için 18 aydır.

 

 1. Başvuru yapılan eyalette en az 3 ay oturma zorunluluğu: Başvuru tarihi itibarı ile en az 3 aydır başvuruyu yaptınız eyalette oturuyor olmanız gerekir. Yeni bir eyalete taşınanlar 3 ay beklemeden vatandaşlık başvuruyu yaparlarsa başvuruları reddedilir.

 

 1. İyi Ahlak Sahibi olmak: Başvuru sahibinin başvurudan önceki 5 yıl (evlilik üzerinden yapılan başvurularda 3 yıl) süre içinde iyi ahlak sahibi olması gerekiyor. Mahkumiyeti veya ertelenmiş cezası olan kişiler vatandaşlık başvurusu yaparken çok dikkat etmeliler; nitekim ceza hukuku anlamında suç sicile islenmese veya belli bir süre sonra silinse bile işlenen suçun başvuruda belirtilmesi ve mahkeme kayıtlarının göçmenlik bürosuna sunulması gerekiyor. Daha da önemlisi bazı suçlar niteliği itibarı ile başvuru sahibinin yeşil kartının elinden alınmasına bile vesile olabileceğinden bu durumda olanların kesinlikle vatandaşlık başvurusu yapmaması gerekir.

 

 1. Vatandaşlık sınavını geçmek; Vatandaşlık sınavı iki kısımdan oluşuyor;

 

  1. Amerikan yurttaşlık bilgisi testi: Test çerçevesinde göçmenlerden kendilerine Amerikan tarihi ve yurttaşlık bilgisi ile ilgili olarak yöneltilen 10 sorundan en az 6’sına doğru cevap vermeleri bekleniyor. Bu testte sorulacak sorulara göçmenlik bürosunun websitesi olan www.uscis.gov adresinden ulaşılabilir.

 

  1. İngilizce testi: İngilizcesi günlük ihtiyaçlarını karşılayacak seviyede olan kişiler bu testi rahatlıkla geçebilirler. Genellikle başvuru sahiplerinden sınav görevlisi tarafından yüksek sesle okunan 3 cümleden en az birinin hatasız olarak yazması ve üç cümleden en az birini hatasız olarak yüksek sesle okuması istenir.

 

Vatandaşlık başvurusunda uygulanan iki testle ilgili önemli kolaylıkların ve muafiyetleri hatırlatmakta yarar var;

 

   1. İngilizce Testi Muafiyeti: 55 yaşını geçmiş ve en az 15 yıldır Amerika’da yeşil kart ile yaşayan kişiler veya 50 yaş üstü ve en az 20 yıl Amerika’da yeşil kart sahibi olarak yaşayanlar İngilizce testinden muaf tutuluyorlar.

 

   1. Yurttaşlık Testi Kolaylığı: 65 yaş ve üstü, en az 20 yıldır Amerika’da yeşil kart ile yaşayan kişilere yurttaşlık bilgisi testi başvuru sahibinin kendi dilinde yapılarak kolaylık sağlanıyor.

 

   1. İngilizce ve Yurttaşlık Testi Muafiyeti: Fiziksel yada zihinsel problemleri, hastalıkları olan kişilerin gerekli şartları taşıyan doktor raporu sunularak hem İngilizce hem de yurttaşlık bilgisi testinden muaf tutulabilme durumları söz konusu olabilir.
Write a comment

25 Comments

 1. turan aygan February 12, 11:11

  yeşil kart ne demek anlayamadım ne için kullanılıyor

  • Emre Karaca September 21, 12:08

   O green kart Amerika üzerinde seyahat hakkı sunan aynı zamanda evlilik yoluylada alınabilen bir karttır.Bu kart ile oy kullanmak dışında Amerika üzerinde iş kurma,oturma,çalışma vs. haklara sahip olursunuz bu karta sahip olduğunuzda 5(evlilikte 3)yıla kadar Amerikan vatandaşı olabilirsiniz.Şu anda 358,000 civarı Türk vatandaşı aynı zamanda ABD vatandaşıdır.

 2. Cemil Kuleli June 16, 23:24

  Amerikada evinize tesisatçı felan çağırdınızda %25 indirim almanızı sağlıyor yeşil kart.

 3. Emirhan August 17, 18:29

  Kardeşim Türkiye’de SSK sigorta eczaneye ilaç almaya gidince SSKlıysan indirimle alıyon ya o işte

 4. anılcan September 11, 17:53

  peki bunu elde edmenin yolu nedir arkadaşlar

 5. mehmet November 16, 15:54

  ben ve bir arkadaşım amerikada yaşamak için ne gerekiyorsa yapmak istiyoruz sicilimizi incelediyizde sicilimiz gerçekden temizdir ve amerika insanlarına önem veriyor insana insan gibi davranıyor ırçlıklık yok ve biz burda yaşamayı çok istiyoruz takdir sizindir

 6. hayrettin December 12, 10:36

  yeşil kart dar ailelerinin sigortasıdır ssk gibi dusunebilirsin

 7. canisi February 19, 07:18

  Yeşil kart demek, Amerika’da oturum ve çalışma izni demek. Sigorta falan değil yani.

 8. çağrı February 19, 11:21

  Yeşil kartı nasıl elde ederiz?

 9. yakup March 22, 04:51

  Kaynak ve boru tesisat ustasiyim amerikada calismak istyorum nasil basvurabilirim aydinlatabirmisinz

 10. Arthur March 26, 04:44

  Amerıkada calışmak ısteyorum nasıl basvurabılırım yardımcı olursanız sevınerım num. 05070021676

 11. sercan April 11, 16:23

  Elektrik tesisat montaj zayif akim sihhi tesisat ustasiyim belgelerim mevcut yurtdisinda is ariyorum ingilizcedil kursu görüyorum yardimci olurmusunuz?

 12. ahmet tonk September 7, 01:28

  Amerika vatandaşı olmak istiyorum

 13. Muhammet September 14, 16:06

  Kardeş nasıl gittin peki ilk başta bende üni sonrası orda bi işte calısmak istiyorum nasıl gidip abd vatandası olurum?

 14. yazgul September 20, 08:32

  ben de vatandaslik basvuru yapip gitmek istiyorum basvuruyu nasil yapicam bilmiyorum ustelik yesil kartim da var bana yardimci olun lutfn

 15. irfann September 27, 00:19

  benim green kartim var abd disina avustralyaya gidebilir miyim green kartin bana faydasi olur mu birde master yapsam bana ne gibi imkanlar saglar abd de yasayan bir ogrenci gibi mi haklarim olur yoksa internetional ogrenci gibi haklarim olur master yapmak istesem.

 16. Esra yılmaz October 1, 19:51

  İyi akşamlar . Babam 2 senedir amerikada yaşıyor ve oranın vatandaşıyla evli. Kasım ayında greencard ını alıyor. Ben yanına ne kadar kısa sürede gidebilirim?

 17. Vahap November 23, 16:28

  Illa 3 sene beklemekmi lazim bu yesil kart icin ?

 18. Maksat December 22, 02:26

  Merhabalar!
  Yaklasyk uc senedir ailemle beraber Amerika birlesik devletinde yasiyoruz!
  Burada yasamamyn sebebi cocugumuz burada dogdu ve saglyk problemi var bundan dolayyda evimize gidemiyoruz!
  Bu durumda ne yapmam gerekiyor?

 19. Erdinç Erkan January 21, 05:51

  Ben türk vatandaşıyım abd de yaşamak istiyorum çifte vatandaş olmak istiyorum

 20. SUPHİ January 30, 14:30

  İsyandayım

 21. Ali February 11, 08:04

  Olmak istiyom

Only registered users can comment.