ÇOCUK PSİKOLOJİSİ-  Yasaklar ve çocuklar

ÇOCUK PSİKOLOJİSİ- Yasaklar ve çocuklar

Psikolog Dilek Kaymak: “Sürekli yasaklar konularak, eleştirilerek, çocuk aile içinde yok sayılarak bir tutum geliştirilen bu ailelerde çocuklar genellikle eleştirilen olumsuz davranışını katlanarak yapar.”

Sürekli yasaklar konulan çocukta olumsuz davranışlar artar. Psikolog Dilek Kaymak, ‘anne baba tutumlarının çocuğun davranışlarında etkisi” hakkında bilgiler verirken aile içi iletişimde tutumların nasıl olması gerektiği konusuna değiniyor. Kaymak,”Sürekli yasaklar konularak, eleştirilerek, çocuk aile içinde yok sayılarak bir tutum geliştirilen bu ailelerde çocuklar genellikle eleştirilen olumsuz davranışını katlanarak yapar. Hatalarını görmek yerine çocuğun olumlu davranışını görürsek, o davranış da yine artmaya başlar. Çocuğa genelde ‘hayır’ denmez ve her istediği yapılır. Özellikle anne-çocuk ilişkisinde bağımlılık söz konusudur, anne çocuğuna kıyamaz. Ebeveynler çocuğu için sebepsiz yere aşırı kaygı duyar. Bu kaygı onları aşırı korumaya yönlendirir. Çocuğu mutlu edemeyeceklerini düşünüp endişelenirler. Ebeveynler çocuğun bu hatalarını görmek istemezler.” diye konuşuyor.

Kaymak, hoşgörüyle ilgisizliğin birbirine karıştırılmaması gerektiğini vurguluyor. Çocuğun fikri sorulmadan her türlü kararın verildiği ‘aşırı koruyucu’ tutumun da yanlış olduğunu dile getiren Kaymak, bu çocukların da ileriki yaşlarda içine kapanık, çekingen, hata yapmaktan korkan, sorumluluklarını üstlenmeyerek problemlerini tek başına çözemeyen bireyler olacağını belirtiyor. ‘Tutarsız-dengesiz’ aile tutumlarına da değinen Kaymak, aile bireylerinin ortak karar verebilmesinin önemine vurgu yaptı. Kaymak, şunları kaydetti: “Aile aynı davranışa farklı tepkiler gösterir ve ortak kararlar alamazsa bu davranış çocuğun karakterinde ruhsal dengesizlikler oluşturur. Doyumsuz, bencil, aşırı titiz veya pis gibi uçlarda dolaşan bireyler genellikle bu ailelerden doğar.”

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.