zamanamerika.com

Boston Maratonu saldırısı Obama’nın terör politikasını değiştirir mi?

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

Boston Maratonu’nda art arda patlayan iki bomba yalnızca Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) değil dünyanın da birinci gündem maddesi oldu. Yaşanan şok etkisi 11 Eylül trajedisindeki kadar büyük olmasa da geçtiğimiz 12 yılın ardından ABD ilk defa böylesine etkili bir terör saldırısına maruz kaldı. Peki Boston saldırısı, Obama hükümetinin terörle mücadele politikasında bir değişime yol açacak mı?

Başkan Obama’nın terörle mücadele formül değiştirmeyeceğini savunan Dayton Üniversitesi öğretim üyesi ve terör uzmanı Mark Ensalaco, bu iddiası için ilginç gerekçeler sundu.

Zaman Amerika'ya konuşan Prof. Dr. Ensalaco, teröre karşı mücadelede yaşanacak herhangi bir politika değişiminin yalnızca bir alan ile sınırlı kalamayacağını söyledi. Ensalaco, terörle mücadele poltikasının değişmesi durumunda mevcut güvenlik ve diplomasi politikalarının da yeniden gözden geçirilerek yapılandırılması gerekeceğini kaydetti. Mark Ensalaco, ‘‘Obama hükümetinin sürdürdüğü politikalarda bir değişime gitme ihtimali olduğunu düşünmüyorum. Terörle mücadelede Obama hükümeti yine insansız hava araçlarıyla Afrika’da, Yemen’de ve Pakistan’da, Afganistan’da düzenlediği operasyonlara devam edecektir’’ diye konuştu.

Washington yönetimini yeni kararlar almada yavaş davranmakla eleştiren Ensalaco, ‘‘Bakın geçtiğimiz Aralık ayında 20’si çocuk toplam 26 kişinin öldürülmesi tüm ülkeyi şok etmişti. Buna rağmen bu olay dahi Washington’da silah edinme konusunda ciddi bir politika değişimini tetikleyemedi’’ diye konuştu.

Ensalaco, Boston Maratonu saldırısının yalnızca terörle mücadelede yürütülen mevcut politikanın daha da güçlendirilmesine katkı sağlayabileceğini dile getirdi. Ensalaco, saldırının ulsulararası boyutunun olması durumunda ise bunun Afrika, Yemen, Afganistan, Pakistan’da sürdürülen terörle mücadeleye halkın daha fazla destek vermesine imkan sağlayacağını savundu.

Saldırıdan kimlerin ya da kimin faydalanmış olabileceği yönündeki soruya ise Ensalaco şöyle cevap verdi; ‘‘Birileri bir mesaj vermek istiyorsa ya da intikam almak gibi bir amacı varsa o kimselerin bu olaydan fayda sağladığı söylenebilir. Böyle bir olaydan çıkar elde edilebilmesi iğrenç bir durum ama aynı zamanda bir gerçek... Olayın bir maddi bir hesaplaşma için yapılmadığı gerçek. Dediğim gibi insan öldürmeyi, mesaj vermeyi istemiş kişi veya kişiler bu olaydan ödülünü aldı, istedikleri gündemi ülkede hakim kıldı.’’ 

 

ABD'nin en prestijli ödüllerinden biri olarak kabul edilen Pulitzer ödülleri sahiplerini buldu.''98. Pulitzer Gazetecilik, Edebiyat, Drama ve Müzik'' ödülleri, New York'da Columbia Üniversitesinin Gazetecilik Okulu'nda yapılan basın toplantısında, Pulitzer ödüllerinin yöneticisi Sig...

Daha fazlasi icin... >>
Utah Eyaleti'ndeki Pleasant Grove kasabasında, 39 yaşındaki Megan...
Hükümet yanlısı yayın yapan bazı medya organları şimdi de...
Yeni Şafak gazetenin dün manşetten verdiği haberde, ABD’deki en...
Hükümet yanlısı yayın yapan bazı medya organları, Ermeni...
ABD Matematik Birliği ve Nebraska Üniversitesi tarafından...
ABD'deki en büyük Türk çatı kuruluşu Türki-Amerikan Birliği...
ABD Senato Dış İlişkiler Komitesi’nde kabul edilen Ermeni...
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu tarafından geçtiğimiz hafta...
New York merkezli Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ), Başbakan Recep...
Türki Amerikan Birliği'nin (TAA) yıllık olağan kurultayı,...
TUSKON Başkanı Rızanur Meral, seçimlerin ekonomik istikrar,...
Türkî Amerikan Birliği (TAA) tarafından bu yıl dördüncüsünü...
Ekvador'un başkenti Quito yakınlarındaki bir yanardağ 10...
Dünya kmauoyundan büyük yankıya yol açan kayıp Malezya...
Texas eyaletinde bulunan Fort Hood askeri üssünde ruhsal...
ABD’de son günlerde Kongre’yi ve Obama yönetimini Türkiye’ye...
Birleşmiş Milletler (BM)'in iklim değişikliği konusunda...
New York Eyalet Meclisi Türk Dostluk Grubu, Türkiye'de pazar günü...
NEW York Eyalet Meclisi Türk Dostluk Grubu, Türkiye'de pazar günü...

BASINDA TÜRKİYE

Basinda Turkiye

SFbBox by Enter Logic
Harici linkler sadece referans niteliğinde olup, Zaman USA hiçbir şekilde bu sitelerin içeriklerinden sorumlu tutulamaz. © Zaman USA | Tüm Hakları Saklıdır.

Login or Register

Facebook user?

You can use your Facebook account to sign into our site.

Log in with Facebook

LOG IN

Register

User Registration
or İptal