‘Türk Günü Yürüyüşü’ Soma faciası nedeniyle iptal edildi

‘Türk Günü Yürüyüşü’ Soma faciası nedeniyle iptal edildi

New York şehrinde cumartesi günü 33’üncüsü düzenlenmesi planlanan geleneksel New York Türk Kültür Festivali ve Türk Günü Yürüyüşü, Manisa’nın Soma ilçesindeki maden faciasından dolayı ilan edilen yas nedeniyle iptal edildi.

Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF) Başkanı Atilla Pak, New York’taki Sheraton Oteli’nde düzenlediği basın toplantısında her yıl geleneksel olarak düzenlenen Türk Günü Yürüşü’nün bu yıl iptal edildiğini, 2015 için ise şimdiden izin alındığını duyurdu. Yürüyüşün iptal edilme kararının kolay alınmadığını belirten TADF Başkanı Pak, 56 derneğin temsilciliğini yapan TADF yönetim kurulunun yaptığı toplantı sonucunda etkinliğin iptal edilmesine karar verdiklerini bildirdi. İptal kararının herhangi bir siyasi saikle alınmadığının altını çizen Başkan Pak, yürüyüşün bir sonraki sene yapılmayacağı iddialarının ise doğru olmadığını söyledi. New York Polis Departmanı (NYPD) ile yapılan görüşmeler neticesinde önümüzdeki yıl yapılacak Türk Günü Yürüyüşü için şimdiden izin alındığını belirten Başkan Pak, “Bu tarz iddialar bizi üzmektedir. Önümüzdeki yıl yapılacak yürüyüşün 16 Mayıs 2015’te yapılması için şimdiden izinler alındı. Bu konuda hiç kimsenin endişesi olmasın.” diye konuştu. Pak, NYPD’ den 2015 etkinliği için alınan izin belgesini basın mensupları ile paylaştı.

SOMA MAĞDURLARI İÇİN YARDIM KAMPANYASI

TADF Başkanı Atilla Pak, Soma’da hayatını kaybedenlerin aileleri için yardım kampanyası başlattıklarını da açıkladı. Pak, bu ay sonuna kadar toplanacak yardımların TADF yönetim kurulu üyeleri tarafından Soma’daki ailelere ulaştırılacağını söyledi. TADF başkanı, yardımda bulunmak isteyenlerin, federasyonun sosyal paylaşım sitesi Facebook hesabından yapılacak duyuruları takip edebileceklerini belirtti.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.