Suçsuz yere 24 yıl hapis yatan kişiye 6,25 milyon dolar tazminat

Suçsuz yere 24 yıl hapis yatan kişiye 6,25 milyon dolar tazminat

ABD’nin New York şehrinde, işlemediği bir cinayet sebebiyle 24 yıl hapis yatan bir kişiye 6,25 milyon dolar tazminat ödenecek.

Jonathan Fleming (53), bir arkadaşını öldürdüğü suçlamasıyla 24 yıl hapis yattıktan sonra geçtiğimiz yıl serbest bırakılmıştı. Hayatının yarısını, yanlış bir karar nedeniyle cezaevinde geçiren Fleming, salıverildikten 14 ay sonra New York şehrinden yüklü bir tazminat almaya hak kazandı.

New York Şehir Saymanı Scott Stringer yaptığı yazılı açıklamada, Fleming’e cezaevinde geçirdiği süreyi kendisine geri veremeyeceklerini ama New York şehri olarak şahsa yapılan haksızlığa karşı tazminat ödemeyi teklif ettiklerini söyledi.

8 Nisan 2014’te salıverilen Fleming’in uzun zamandır eski eşi ile yaşadığı ve maddi herhangi bir gelirinin olmadığı ifade edildi. İşlemediği bir suç yüzünde hapis yattığını belirten Fleming, “Hiç kimsenin bu tecrübeyi yaşamaması lazım. Benden alınan bütün yılların birşeyle telafi edilmesi gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Mağdur Amerikalı, ayrıca New York eyaletinden 25 milyon dolar tazminat almayı bekliyor. New York eyaleti, 2000’den sonra toplam 66 yanlış hukuki karar nedeniyle 85 milyon dolar tazminat ödedi.

Fleming, 1989’da Brooklyn’deki arkadaşı Darryl Alston’u öldürmesinden sorumlu tutularak hapis cezasına çarptırılmıştı.

Yanlış karar mağduru, cinayetin işlendiği gün Florida’nın Orlando şehrinde olduğunu ve çocuğunun 9. yaş günü kutlamasını yaptıklarını söylemişti. Fleming’in Orlando’da olduğunun kanıtlanmasından sonra hakkındaki suçlamalara düşmüş ve geçen yıl serbest bırakılmıştı.

Brooklyn Bölge Savcısı Ken Thompson, Fleming’in çok açık bir şekilde yanlış bir kararla 25 yıl hapis yattığını belirterek “Hiç bir para miktarı, hapiste geçirdiği zamanı, ona geri vermeyecek” dedi.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.