Matthew Kasırgası Florida’yı vurabilir

Matthew Kasırgası Florida’yı vurabilir

Karayipleri etkileyen son 10 yılın en kuvvetli kasırgası Matthew’un, Haiti’den sonra ABD’nin Florida eyaletini doğrudan vurabileceği açıklandı.

ABD’nin doğusunda ilerleyen kasırga nedeniyle Florida eyaletinde yaklaşık 2 milyon kişiye evlerini terk etmeleri çağrısı yapıldı. Florida Valisi Rick Scott, kasırganın eyaleti doğrudan vurabileceğini ve herkesin hazır olması gerektiğini söyledi. Scott “Eğer Matthew Florida’yı doğrudan vurursa felaketle sonuçlanabilir. Hazır olmalısınız” dedi.

ABD’li yetkililer Florida, Georgia ve Güney ve Kuzey Carolina eyaletlerinin sahil kentlerinin boşaltılması uyarısında bulunuyor.

ABD Başkanı Barack Obama da “Kentinizde tahliye emri varsa ciddiye almalısınız” yönünde açıklama yaptı.

Dünyanın en fakir ülkelerinden olan Haiti’de ise binlerce kişi evsiz kaldı, 100’den fazla kişi hayatını kaybetti. Kasırga nedeniyle, Haiti’de Pazar günü yapılması planlanan başkanlık seçimleri de ertelendi.

Fırtınanın hızı zaman zaman saatte 230 kilometreye ulaştı. Ancak yetkililer hasarın gerçek boyutunun kasırganın bölgeyi tamamen terk etmesinin ardından anlaşılacağı uyarısında bulundu.

BBC’nin bölgedeki muhabiri Tony Brown, ada ülkesinin güneybatısının kasırgadan en çok etkilenen bölge olduğunu belirtiyor. Çevrede halka yardım etmek üzere polis ya da asker görmekte zorlandığını söyleyen Brown, yardım ekiplerinin de zarar gören bölgelere ulaşmakta güçlük yaşadığını bildiriyor.

Haiti’nin Birleşmiş Milletler Özel Temsilcisi Mourad Wahba, en az 10 bin kişinin kurulan barınaklara sığındığını, hastanelerin yaralılarla dolup taştığını belirtti.

Haiti’nin komşusu Dominik Cumhuriyeti’nde de kasırgada yıkılan binalar ve toprak kayması nedeniyle en az 4 kişi hayatını kaybetti. Kasırga Küba’nın doğu ucunda da etkili oldu. Baracoa kentinde onlarca ev zarar gördü.

Kasırganın şu an Bahamalar üzerinde olduğu, bölgedeki tüm hava ve deniz trafiğinin durdurulduğu ve halka yüksek yerlere sığınmaları uyarısının yapıldığı belirtildi.
ABD’de kaçış ve hazırlık
Perşembe geç saatlerde ABD’nin doğu kıyısına ulaşması beklenen kasırga nedeniyle, 2 milyondan fazla kişiye bölgeyi tahliye etmeleri çağrısında bulunuldu.

Florida Valisi Rick Scott, eyaletin tarihindeki en büyük tahliyeyle karşı karşıya kalabileceğini belirtti.

Güney Carolina Valisi Nikki Haley de kıyı bölgelerde yaşayan 250 bin kişinin tahliye edileceğini açıkladı.

Halka en az 3 gün yetecek kadar su ve gıda stoğu yapmaları söylendi. Ayrıca olası elektrik kesintilerine karşı cep telefonlarını şarj edebilecek yedek pil bulundurmaları istendi.

ABD ordusu da bölgeye ek asker ve 9 helikopter gönderildiğini açıkladı.

Matthew’un 2005’teki Wilma kasırgasından sonra bölgeyi vuran en büyük kasırga olabileceği belirtiliyor.

Yorum Yaz

Yorum yapılmamış

Henüz yorum yapılmamış!

Henüz hiçbir yorum yapılmamış. Ama bu habere ilk yorum yapan siz olabilirsiniz.

Yorum Yaz
Yorumları Gör

Yorum Yaz

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.
İşaretlenen alanların doldurulması gereklidir*