‘Human Enterovirus 68’ virüsü ABD’de hızla yayılıyor

‘Human Enterovirus 68’ virüsü ABD’de hızla yayılıyor

ABD’de başgösten ve çocukları etkisi altına alan ‘Human Enterovirus 68’ virüsü New York ve New Jersey ‘e de sıçradı.

HEV68- EV-D68 olarak da anılan virüs ülke çapında yüzlerce çocuğu etkisi altına aldı. Geçtiğimiz haftalarda sadece 9 eyalette görülen virüs, 7 eyalette daha yayıldı. Son olarak bu hafta içinde New York ve New Jersey’de de bazı çocukların virüsten etkilendiği bildirildi.

Salgın Hastalıkları Önleme ve Kontrol Merkezi (CDC), ABD çapında toplam 140 çocuğun virüsten etkilendiğini açıkladı. Açıklamada virüsün an itibariyle, Alabama, Colorado, Connecticut, Georgia, Illinois, Indiana, Iowa, Kansas, Kentucky, Louisiana, Michigan, Missouri, Montana, Nebraska, New York, Oklahoma, Pennsylvania ve Virginia eyaletlerine yayıldığı bildirildi.

Yaklaşık bir aydır görülen ve hızla yayılan HEV68-EV-D68’in gribe benzer semptomları olsa da, belirtiler daha çok yüksek ateş, nefes darlığı, burun akıntısı, hapşırma, öksürük, ağız yaraları, kas ağrıları, vücutta kabarmalar şeklinde oluyor. Virüs bulaşan çocukların hemen hastaneye yatırılması gerekiyor, eğer çocuk astım hastası ise virüsün etkisi daha ağır oluyor.

“Şu ana kadar sadece orta ve güney Amerika’da görülen virüs doğuya’ da sıçramış durumda. Bu, buzdağının sadece görünen kısmı olabilir.” açıklamasını yapan CDC Müdürü Virologist Dr. Mark Pallansch, önümüzdeki aylarda hastalığın görülme oranın artacağını ve virüsten korunmak için ellerin daha sık yıkanması ve hasta kişilerle eşya paylaşılmaması gerektiği uyarılarını yaptı.

Henüz virüs için bir aşı bulunamadığını belirten yetkililer, virüs tespit edilen hastalardan birçoğunun tedaviye olumlu cevap verdiği ve taburcu edildiğini belirtti.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.