Los Angeles’ta okullarda işlenen ‘küçük suçlar’ suç olmaktan çıkıyor

Los Angeles’ta okullarda işlenen ‘küçük suçlar’ suç olmaktan çıkıyor

LA Times’ın haberine göre, Los Angeles Bölgesi’ne bağlı okullarda işlenen küçük suçlar bundan böyle suç kapsamında değerlendirilmeyecek.

Küçük hırsızlık, kavga, alkol,tütün bulundurma vebelirli miktarın altında esrar bulundurma gibi suçları işleyen öğrenciler tutuklanmak ve cezalandırılmak istemiyle adli kurumlara sevkedilmek yerine rehberlik ve danışmanlık hizmetleri veren yerel kuruluşlara yönlendirilecek.

Yapılan bir araştırmaya göre, iki yıl öncesine kadar geç kalma ve okula gelmeme gibi eylemlere dahi kanuni işlem yapılması neticesinde bir yıl içinde  10 binin üzerinde cezai işlem uygulanan bölgede alınan tedbirler neticesinde geçen yıl bu sayı üç bine kadar geriledi. 

Ülke genelinde yapılan başka bir araştırmaya göre ise her suç işleyen öğrenciye karşı polis gücüyle müdahale etmenin, okulları sanıldığı gibi daha güvenli bir hâle getirmesi bir yana, derslerde zorlanan öğrencilerin eğitimlerini tamamlamadan okulu terk etmelerine ve hayatlarının daha sonraki safhalarında daha büyük suçlara karışmalarına sebep oluyor. 

Polisin okullardaki varlığını azaltmaya yönelik çalışmalarıyla tanınan bir sivil toplum kuruluşu olan Toplum Hakları Seferberliği (Community Rights Campaign) adına konuşan Manuel Criollo, uzun zamandır okul bahçelerinin ceza kanunu ihlali yapıldığı gerekçesiyle âdetâ birer mayın tarlasına döndüğünü, bu destekleyici ve yapıcı yeni uygulama sayesinde, bu durumun tersine dönebileceğini belirtti. 

Bazı hukukçu ve aktivistler de, ülkenin en büyük ikinci okul bölgesi olan Los Angeles Okul Bölgesi’nin, böyle bir uygulamanın yürürlüğe girmesiyle, okul hayatında zorlanan öğrencilerin sorunlarına, iş tutuklanma veya hapis cezasına varmadan çözüm bulma noktasında diğer okul bölgelerine de örnek teşkil edeceğini savundular.

Aralarında Los Angeles Eğitim Müdürlüğü, Los Angeles Bölgesi Polis Departmanı, ve Toplum Hakları Seferberliği’nin de bulunduğu bazı özel ve resmi kuruluşlarca iki yıldan fazladır üzerinde çalışılan uygulamanın Salı günü itibariyle halka ilan edilmesi bekleniyor. 

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.