Los Angeles’daki Afro-Amerikalılar polise hala güven duymuyor

Los Angeles’daki Afro-Amerikalılar polise hala güven duymuyor

İlişkileri geliştirmek adına yirmi yıldır süren çabalara rağmen, Los Angeles County Emniyeti yeni bir ankete göre hala Afro-Amerikalı şehir sakinleriyle arasında güven inşa etmekle zorlanıyor.

Los Angeles Polis Teşkilatı (LAPD) ve diğer teşkilatlardan yöneticiler uzun zamandır şehirde yaşayan Afro-Amerikalıların, polisin kendilerine adaletsiz şekilde davrandıkları görüşünü yok etmek umuduyla kadrolarını çeşitlendirdi, taktik değiştirdi ve toplum programları hayata geçirdi. Bu çabalar toplumun diğer kesimleri tarafından takdir topladı. Ama Salı günü Loyola Marymount Üniversitesi’ndeki Center for the Study of Los Angeles’tan yayınlanan yeni araştırma Los Angeles County’deki emniyet güçleriyle ilgili karmaşık görüşler olduğunu ve en büyük şüphelerin de Afro-Amerikanlardan geldiğini ortaya çıkardı.

Sonuçlara göre, ankete katılan 2425 Los Angeles County sakininin yaklaşık yarısı polis hizmetlerinin kalitesini, bunun yanında memurların davranış şekli ve profesyonelliklerini “iyi” olarak niteledi. Ancak Afro-Amerikalılardan polisi notlandırmaları istendiğinde yüzdeler düştü. Ankete katılan Afro-Amerikalıların yaklaşık çeyreği polis memurlarının davranış şekli ve profesyonelliklerini “iyi” buldu. Yaklaşık üçte biri – %31,5 – memurların davranışlarını “kötü” olarak tarif etti. Geri kalanlar ise “orta” dedi.

Toplumlarındaki polislerin tüm ırklara eşit şekilde davrandığına ne kadar güvendikleri sorulduğunda Afro-Amerikalılar’ın %42’sinden biraz fazlası “güvenmediklerini” söyledi. Buna karşın ankete katılan Latinlerde güvenmeyenlerin oranı %30, beyazlarda %25, Asyalı Amerikalılarda %20.

Ocak ve Şubat aylarında altı haftalık bir süreçte gerçekleştirilen telefon anketi, polis memurlarının özellikle Afro-Amerikanlara karşı nasıl ve ne zaman güç kullandığı hakkındaki hararetli bir tartışmanın ortasında yapıldı. Ankete katılan şehir sakinlerine Los Angeles’ın halk güvenliği hakkında bir dizi soru soruldu ve bu soruların sonuçları Salı günü yayınlanan bir raporda derlendi.

Cevaplayanların üçte ikisi, çoğu polis memurunun sadece “işlerini yapmaları için gerekli olan” miktarda kuvvet kullandığına inandıklarını belirtti. Rapor bu sonucu ırk ya da milliyete göre ayırmıyor.

Center for the Study of Los Angeles sorumlusu Fernando Guerra, anketin Los Angeles County sakinlerinin, sıklıkla tartışmalara yol açan halk güvenliği konusundaki gerçek tepkilerini sunduğunu söyledi.

Guerra, “Emniyet müdürlerinden polislerin kendisine, avukatlara kadar herkesin bir fikri var ama bu, orada yaşayan insanların fikri” dedi.

Yerel polisi uğraştıran suçlardaki artışa rağmen ankete katılan şehir sakinlerinin çoğunluğu yaşadıkları yerlerin güvenli olduğuna inandıklarını belirttiler. Los Angeles polis yetkilileri geçen hafta, şehirdeki bazı suçları azaltmak konusunda ilerleme kaydettiklerini belirtseler de, şiddet içeren suçlar geçen senenin aynı dönemine göre hala neredeyse %16 daha yüksek.

Yine de, Los Angeles sakinlerinin neredeyse %78’i mahallelerini yaşamak için güvenli bir yer olarak gördüklerini söylediler. Los Angeles County sakinlerinin neredeyse %88’i de aynı şeyi söyledi.

Bulgular aynı zamanda emniyet güçlerine mensup memurların vücut kamerası kullanması konusunda geniş bir destek olduğunu ortaya çıkardı. LAPD ve Los Angeles County Şerif Departmanı bu cihazları kullanmaya başladı.

Ankete göre Los Angeles şehrinde yaşayan kişilerin %92’sinden fazlası yeni teknolojinin iyi bir fikir olduğunu düşündüklerini söylediler. County’de yaşayanların neredeyse %91’i şehirdekilerle aynı fikirdeydi.

Gelecek yıllarda 7000 vücut kamerasını kullanıma sunma planı ile LAPD ülkede yaygın şekilde vücut kameraları kullanan en büyük emniyet gücü olmaya hazırlanıyor. Ama şehrin kanun yapıcılarının programın uygulanması ve kaynak sağlanması ile ilgili süregelen soruları bu girişimi geciktirdi.

Departman sözcülerinden biri olan Komutan Eddie Rivero, Los Angeles Şerif Departmanı’nın kameraları bir pilot programla test ettiğini ve şimdi cihazları kullanmanın getireceği lojistiği değerlendirdiğini söyledi. Departmanın kameraları kademeli olarak “bir ya da iki yıl içerisinde” kullanmaya başlamasını beklediğini belirtti.

Guerra başta bu yeni teknolojinin kullanımını destekleyen şehir sakinlerinin yüksek oranına şaşırdığını ifade etti.

Guerra, “Bu derece bir desteği herhangi bir konuda çok nadiren görüyoruz. Önemli olan, burada yaşayan insanların bunun yapılması gerektiğine inanıyor olması” dedi.

Anketin sonuçları ve yerel polislere karşı halkın tavrı sorulduğunda, Rivero Şerif Departmanı’nın yakın zamanda toplum içinde hayata geçirdiği birkaç girişime işaret etti. Bu girişimler arasında ilkokul öğrencileri ve genç spor takımlarıyla bir mektup arkadaşlığı programı da yer alıyor.

Rivero, Los Angeles Şerif Departmanı yetkililerinin aynı zamanda Afro-Amerikan şehir sakinleriyle etkileşim kurmak ve güvenlik güçleriyle ilgili sahip olabilecekleri endişeleri ele almak için ulusal bir grup olan “Concerned Black Men” (Endişeli Siyahî Adamlar) grubunun yerel parçasıyla beraber çalıştığını belirtti. Fakat, Rivero, Şerif Jim McDonnell’ın temsilcilerine, günlük etkileşimlerin halkın güvenlik güçlerine güvenmesini sağlamanın en önemli yolu olduğu konusunda “çok açık” bir mesaj verdiğini belirtti.

Rivero şunları söyledi, “Hizmet çağrısı her ne için olursa olsun, toplumun koruyucuları, vasileri olmak üzere orada oluyoruz. Bu iletişimi, bizi arayan kişinin kendisine yardım etmek üzere oraya gittiğimizi hissedeceği şekilde bitirmek durumundayız. Her bir gün bunun yaşanması gerekiyor.”

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.