California’da su israfına ceza geliyor

California’da su israfına ceza geliyor

California eyaletinde yaşanan kuraklık yetkilileri sıkı tedbirler almaya yöneltti. Salı günü ‘acil durum’ duyurusu yapan yetkililer yeni düzenlemenin detaylarını belirlemek üzere önümüzdeki hafta toplanacak.

Su israfı probleminin üzerine gitmeye kararlı olan Eyalet Su Kaynakları Denetimi Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada ‘acil durum’ uygulamasına uymayan vatandaşların 500 dolara kadar ceza alabileceği belirtildi.

Yeni düzenme özellikle hane dışında kullanılan suyu hedef alıyor. Buna göre yeni uygulamada; bahçelerin ihtiyaçtan fazla sulanması, kaldırım ve caddelere su taşmasına sebep olacak çevre düzenlemeleri, kaldırım veya asfalt alanların yıkanması, açılır-kapanır başlığı olmayan hortumla araç yıkanması ve devir daim etmeyen fiskiyelerde içme suyu kullanılması cezai işleme sebep olacak. Ceza yazma işlemi ise kolluk kuvvetleri tarafından yapılacak.

Konuyla alakalı açıklama yapan Eyalet Su Kaynakları Denetimi Yönetim Kurulu Başkanı Felicia Marcus sitemde bulunarak “Tarihi boyutlarda bir kuraklık yaşıyoruz, şehirdeki çoğu su kullanıcısı bu kuraklığın boyutunun farkında değil. Kullanacak suyu kalmayan mahalleleri, kuruyan akarsu ve derelerini görmüyorlar.” dedi.

California Valisi Jerry Brown tarafından görevlendirilen kurul, kuraklığın devam etmesi halinde ise ilave önlemlere başvuracak. Şehirlere su sağlayan kurumlardan beklenmedik bir su kıtlığı halinde uygulanacak planları devreye sokmaları talbinde bulunan kurul, planı olmayan kurumlara gerekli tedbirleri almadıkları takdirde, 10 bin dolara kadar ceza kesebilecek.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.