Bir tecavüz aracı olarak iktidar

Her gün yeni ve farklı kumpas planlarının ortaya saçılıp döküldüğüne şahit oluyoruz. Bu da olabilir mi dediğimiz ne varsa o da oluyor. Zira karşımızda çok iyi organize olmuş, hedefe tam kilitlenmiş müthiş bir suç örgütü var. Ülkeyi yöneten oligark kadrodan başkası değil bu örgüt.

Zaaflarının esiri olmuş bir lider ve etrafında zamana ve şartlara göre değişen bir kadro var. Asıl çekirdek ekip ise hep aynı.

Öyle anlaşılıyor ki, işin en başından beri tek hedefleri, kendi şahsi ve ailevi menfaatleri adına elde edebilecekleri ne varsa ele geçirmek. Bu uğurda kullanabilecekleri herkesi ve her şeyi kullanmak temel stratejileri olmuş. Gerektiğinde yıkmak, tahrip etmek, haddi aşmak ve tecavüz etmek mübah bunlara göre. Bu uğurda harcamayacakları değer, satmayacakları dost, yıkmayacakları köprü yok. Hatta icab ederse önüne yatmayacakları, el ve eteğini öpmeyecekleri kimse de…

Girdikleri yol başından beri bir “üst akıl” tarafından çok iyi planlanmış. Zaafları ve tutkuları ile zebun oldukları için de rahat kullanılıyorlar. Onlar doyma bilmeyen iştahlarını teskin ederken, onları kullananlar da adım adım hedeflerine ulaşıyor.

Gün gelip yaptıkları bütün kanunsuzluklar ortaya dökülünce de, tuzlu su ile susuzluğunu gidermeye çalışan bir zavallı gibi hep daha fazlasına ihtiyaç duydular. Bu devri daim onların sonu olacak ama mukadder sonlarını geciktirebilmek için daha da acımasız daha da yıkıcı olmak zorundalar.

Son tahlilde bütün planları tahrip üzerine kurgulanmış bir topluluktan bahsediyoruz.

Anlaşılan sanıldığı gibi “inşa düşüncesi” ile şekillenmiş herhangi bir ideolojileri falan da yok.

İster yukarıdan aşağıya bir iktidar gücü ile toplumun dönüştürülmesi hedeflensin, isterse fertlerle ilgilenerek aşağıdan yukarıya bir dönüşüm hareketi başlatılsın her ikisi de kendi içinde bir mantığa ve ahlaki kurallara dayanır. Oysa bu oligarkların ne kurallara ne ahlaki herhangi bir değere bağlılıklarına dair bir iz göze çarpmıyor.

Sadece iktidar olmak ve her halükarda iktidarda kalmak. Bu uğurda yanıp kavrulan bir ekip var. Amaçlarına ulaşmak için gerektiğinde “papaz kıyafeti bile giyebileceklerini” söyleyen bir liderin etrafındaki bu oluşum için asıl ve en birinci hedef iktidar. İktidar yolu ile elde edebilecekleri kadar mal ve şahsi güç elde etmek. İktidarları vasıtası ile çalabileceklerinin son hududuna kadar çalmak. Bir tecavüz aracı olarak iktidarı kullanmak.

Burada “haddi aşmak” anlamında tecavüzden bahsediyorum. Kanunsuzluk yapmak, hak ve hukuku çiğnemek, kural tanımamak anlamında.

Binaenaleyh bu oligarkların, siyasal İslam düşüncesinin en yüzeysel ifade ile yegane gayesi olan; iktidar eli ile toplumu dönüştürüp “dindar bir nesil” yetiştirme gibi bir dertleri de yok..

Ne dindar bir nesil arzusu, ne yeryüzünde ezilen Müslümanların (mustaz’aflar) zulümden kurtulması, ne de benzeri ulvi bir İslami inşa düşüncesi. İşlerine öyle geldiği için bu söylemleri kullanıyorlar.

Bakmayın öyle “Halife-i Ruyi Zemin” nitelemelerine. Eğer hedeflerine ulaşmak için Bolşevik düşüncesi daha elverişli olsaydı hepsinin başında Rus kalpağı görürdük..

Papaz kıyafetini bile içselleştirenlerin bugün iktidarda kalmak için kimlerle iş tuttuğunun çetelesini tutmaya gerek yok. Herkes ile ve her şartta beraber olabilirler. Sadece ve tek amaçları doymak bilmez arzularını gerçekleştirmek için iktidarda kalabilmek. O yüzden dahası olabilir mi diyebileceğiniz her türlü kötülüğü de yapabiliyorlar.

İktidardan daha elverişli bir zulüm aracı, iktidar gücünden daha kolay haddi aştırıcı ve baştan çıkarıcı kuvvet yok. Ama iktidar, bu gücü sadece kendi şahsi ikbali için bir zulüm aracı olarak kullananların elinde çok daha keskin bir tecavüz aracı.

Mümtaz’er Türköne hoca Karaman’da yaşananlar üzerine Yarına Bakış’ta yazdıkları ile “iktidarın bu skandalı Ensar Vakfı’ndan daha fazla savunmasını” iktidar sorumluluğu ile açıklıyordu.  Yani işin özü; tecavüz skandalının ortaya çıkmasını, iktidarlarına tehdit olarak algıladıkları için olayda sorumluların yanında duruyorlardı.

Dahası var; sadece iktidarlarını korumak için her türlü haddi aşmışlığı savunmuyor bu ekip, öyle anlaşılıyor ki, yıkabilecekleri kadar yıkıp toplumu parçalayıcı her türlü tecavüz için iktidardalar.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.