Unutkanlık kontrolü ile Alzheimer’ı erken teşhis edin!

Unutkanlık kontrolü ile Alzheimer’ı erken teşhis edin!

Nöroloji Uzmanı Dr. Esra Mıhçıoğlu, alzheimer’ın 50 yaşında başladığını söyledi. 10 yıl öncesinde hastalığın küçük unutkanlıklarla kendisini göstermeye başladığını belirten Mıhçıoğlu, erken tanı için bellek check-up’ı yapıldığını aktardı.

Son zamanlarda unutuyorum diyerek gelen hasta sayısının yüzde 60 oranında arttığını belirten Mıhçıoğlu, “Unutkanlık yani alzheimer 65 veya 80 yaş hastalığı olarak biliniyor. Oysa alzheimer ilk belirtilerini 10-15 yıl öncesinden göstermeye başlıyor.” diye konuştu.

Bireylerde alzheimer başlangıcı olup olmadığını anlamak amacıyla yapılan unutkanlık check-up’ı hakkında bilgi veren Mıhçıoğlu, “55-65 yaş gruplarına bellek check-up’ı yapıyoruz. Unutkanlığının neden kaynaklandığını inceliyoruz. Kişileri beyin MR’ından psikolojik teste kadar birçok aşamadan geçiriyoruz.” ifadesini kullandı. Kişilerdeki unutkanlığın diyet ve zihinsel-fiziksel aktivitelerle kontrol altına alındığını aktaran Mıhçıoğlu, alzheimer hastasının bu şekilde günlük hayatlarını geri kazandıklarını kaydetti. Erken teşhisin hayat kurtardığını kaydeden Mıhçıoğlu, “İnsanlar kendilerinde unutmanın başladığı an tetkiklerini yaptırarak erken yaşta var olan risklerin önüne geçebilir.” açıklamasını yaptı. Bu tip hastalıkların yakın çevre tarafından fark edilemediğini vurgulayan Mıhçıoğlu, her bellek kaybının alzheimer olmadığını dile getirdi. Mıhçıoğlu, “Son zamanlarda her unutkanlığı olan kişi ‘Ben alzheimer mıyım?’ diye geliyor. Oysa her unutkanlık bu değildir. Şeker veya hipertansiyon hastalarında da unutkanlık olabiliyor.” açıklamasını yaptı.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.