Tekrarlayan ishal ve kusma ‘rota virüsü’ belirtisi olabilir

Tekrarlayan ishal ve kusma ‘rota virüsü’ belirtisi olabilir

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Koray Lenk, rota virüsü ile ilgili ailelere uyarılarda bulundu. Lenk, çocuklarda tekrarlayan ishal ve kusmanın ‘Rota virüsü’ olabileceğini kaydetti.

Prof. Dr. Mustafa Koray Lenk, yazılı açıklamasında, her yıl dünyada ortalama 500 bin bebeğin ishalin neden olduğu su kaybından hayatını kaybettiğini belirtti. Lenk, Türkiye’de de her yıl ortalama 20-25 çocuğun ishal ve sonrasında oluşan su kaybından hayatını kaybettiğini söyledi.

Rota virüsüne bağlı enfeksiyonun her yaşta görülebileceğini ancak en sık ilk 5 yaş altındaki çocuklarda ortaya çıktığını açıklayan Lenk, “6-15 ay arasının en sık görülen ve daha ağır seyredebilen dönemi oluşturuyor. Bebek ve çocuklarda aşırı su kaybına neden olan ishaller, hava sıcaklıklarının düşmesi ile birlikte çocuklarda ağız yolu ile bulaşan ve salgınlara neden olabilen bu tip ishal ile seyreden olgular, gerekli önlemler alınmadığında ölümcül olabiliyor.” diye uyardı.

BELİRTİLERİ, TEKRARLAYAN KUSMA VE İSHAL

Prof. Lenk, rota virüsünün neden olduğu, mide ve bağırsakları tutan,kusma ve ishalle seyreden bu tip enfeksiyonların son derece bulaşıcı olduğunu aktardı. Enfeksiyonların tüm dünyada bu kadar sık görülmesinin en önemli nedenlerinden birisinin de dışkı, ağız ve solunum yolu ile çok çabuk bulaşma özelliğinde olması olduğunu söyledi. Lenk devamında, “Rota virüse bağlı ishaller ılıman iklimlerde ve daha çok kış aylarında görülmektedir. Kuluçka süresi ortalama 1-3 gündür. Hastalığa neden olan rota virüs ishalin ortaya çıkmasından günler önce ve hastalık bulguları kendini göstermesinden 15 gün sonrasına kadar dışkıda bulunabilmektedir. İshal ortalama 6-7 gün daha devam eder. Dışkı çok sık ve suludur. Ağır bir ishal durumu söz konusu olduğunda ciddi sıvı kayıpları oluşur ve hastaneye yatış gerektirir. Hastalığın tanısı dışkıda etken olan rota virüs antikorlarının gösterilmesi ile mümkün olmaktadır.” izahında bulundu.

SALGINLARDAN KORUNMAK İÇİN HİJYENE DİKKAT EDİLMELİ

Ağız-dışkı yolu ile hastalığın bulaşıcı olduğuna dikkat çeken Lenk, sıklıkla kreş ve okul gibi toplu yaşanan yerlerde salgınlara yol açtığını belirterek, “Hastalığın bulaşmasında rota virüsünün üzerine yapıştığı iç çamaşırları, giysiler, oyuncak ve yatak çarşafları önemli rol oynamaktadır. Çocukları böyle salgınlardan korumak için özellikle el temizliğine dikkat edilmesi gerekiyor.” tavsiyesinde bulundu.

ANNE SÜTÜ İLE BESLENEN YENİDOĞANLAR DAHA AZ HASTA OLUYOR

Prof. Dr. Mustafa Koray Lenk, “Çocuk yeniden rota virüsüne maruz kaldığında yeniden hastalanabilmekte ancak bulgular daha hafif seyretmektedir. Anneden geçen antikorların koruyuculuğu nedeni ile anne sütü ile beslenen yenidoğanlar, bebekler ve özellikle 3 ayın altındaki bebekler daha az hasta olmaktadır.” dedi.

TEDAVİDE İSHAL DURDURUCU İLAÇLAR KESİNLİKLE KULLANILMAZ!

* Tedavide amaç kaybedilen su, tuz ve şekeri yerine koymaktır.

* Kusması olmayan çocuklarda öğünler az az ve sık sık verilmeye özen gösterilir.

* Ağızdan, özel olarak hazırlanmış tuzlu şekerli su karışımlarından verilerek yağsız yiyecekler tercih edilmelidir.

* Yoğurt, pirinçli yoğurt çorbaları, patates ve muz gibi ishale uygun besin maddeleri, bebeklerde anne sütü ve özel ishal mamaları öncelikle verilmelidir.

* Su kaybı olan ve kusan bebek ve çocuklar hastaneye yatırılarak damardan sıvı desteği yapılmalıdır.

* Hastalıktan korunmak için hijyen kurallarına dikkat etmek gerekmektedir.

* Çocukların el temizliğine büyük önem verilmeli ve kreş, anaokulu öğrencileri hasta olduklarında okula gönderilmemelidir.

* Ev içi bulaşmaları önlemek için ortak kullanılan oyuncak ve benzeri eşyaların temizliğine özen gösterilmelidir.

* Emziren anneler, bebeğin altını temizledikten sonra ellerini yıkamadan bebeğe temas etmemelidir.

TEK KORUNMA YÖNTEMİ AŞI

Lenk konuşmasını şöyle sonlandırdı: “Korunmada hastalık için geliştirilen rota virüs aşılarının uygulanması çok önemlidir. 2 ayın üzerindeki bebeklere ilk dozu 2 aylıkken başlamak üzere, ağız yolu ile 2 veya 3 dozda aşılama rota virüs ishallerinin önlenmesinde önem kazanmaktadır.”

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.