Kansere karşı yaz önerileri

Kansere karşı yaz önerileri

Kanser, tüm dünyada sebebi bilinen ölümler sıralamasında kardiyovasküler hastalıklardan sonra ikinci ölüm sebebi olması açısından önemli bir toplum sağlığı problemi. Yaz aylarında sağlığı kanser açısından tehdit eden etmenler ve alabilecek önlemler mevcut. Yediklerimize her zaman olduğu gibi yazın da dikkat etmek gerekiyor. Aşırı şeker ve tuz, et ve yağ tüketiminden kaçınılması gerekiyor. Dengeli ve sağlıklı beslenmeye özen gösterilmeli.

Kanserlerin yüzde 5-10’u genetik faktörlere yüzde 90-95’i de özellikle obezite, sağlıksız beslenme, sigara ve alkol olmak üzere çevresel faktörlere bağlı gelişiyor.

Çevresel faktörler bireylerin yaşam alışkanlıklarında yaptıkları değişikliklerle kontrol altına alınabilir.Yaz aylarında sağlığımızı kanser açısından tehdit eden etmenler ve alabileceğimiz önlemler:

Düzenli fiziksel aktivite kalın bağırsak kanseri riskini yaklaşık yüzde 50, meme kanseri riskini yaklaşık yüzde 40 azalttığı icin haftada 3-4 kez 30-60 dakika yürüyüş ve egzersiz yapılması gerekiyor.

OBEZİTENİN KANSERLE İLİŞKİSİ VAR

Obezitenin birçok kanserle ilişkili olduğunu yapılan çalışmalar gösteriyor; “İdeal kilonuzu koruyun, ayrıca aşırı dondurma ve gazlı içecek tüketmeyin. Mümkün olduğunca taze sıkılmış meyve suları ve suyla sıvı ihtiyacınızı giderin. Güneşin faydalı etkisi olduğu kadar zararlı etkilerinin de olduğunu unutmayın. Maruz kalınan UV radyasyonun en yüksek düzeyde olduğu 11.00 ve 15.00 saatleri arasında doğrudan güneşe çıkmayın. Gün içerisinde dışarı çıkmanız gerekirse geniş kenarlı ve sık dokuması olan şapka, açık renkli ve sık dokulu giysiler giyin. Güneşe çıkarken koruyucu faktörlü kremlerin sürülmesi önerilse de bunların kansere karşı koruyuculuğu kanıtlanmamış olduğundan koruyucu krem kullanmak güneşte daha uzun süre sağlık riski olmadan kalınabileceği düşüncesini akla getirmemelidir. Yazın tatil öncesi güneş yanıklarından korunmak ve erken bronzlaşabilmek amacıyla tercih edilen solaryumlar güneş ışınlarından daha yüksek doz Ultraviyole radyasyona maruziyete neden olmaktadır. Solaryumların sağlık açısından olumsuz etkileri bilimsel olarak da kanıtlanmış olduğundan tavsiye edilmiyor.

Arzu Kaya-Uranlı
Yorum Yaz

Yorum yapılmamış

Henüz yorum yapılmamış!

Henüz hiçbir yorum yapılmamış. Ama bu habere ilk yorum yapan siz olabilirsiniz.

Yorum Yaz
Yorumları Gör

Yorum Yaz

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.
İşaretlenen alanların doldurulması gereklidir*