Havuzlardaki klor astımı tetikliyor!

Havuzlardaki klor astımı tetikliyor!

Yaz mevsimi ile birlikte bütün bir yıl hayali kurulan tatil planları hayata geçmeye başladı. Tatil yeri seçiminde otelin denize konumu, yiyecek ve içecek seçenekleri, fiyat alternatifleri gibi etkenler öncelikli olarak değerlendirilirken sağlık ikinci plana atılıyor.

Özellikle astım hastaları için bazen odadaki halı, bazen de havuz suyundaki klor ciddi birer tehlikeye dönüşebiliyor.

Havuz suyundaki klorun astımı tetikleyebileceğine dikkat çeken Zirve Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Burçin Işık, astım hastalarının sağlıklı bir tatil geçirmeleri için önemli uyarılarda bulundu. Tatile gidilecek bölge açısından hava kirliliği olmayan, polenlerin yoğun olmadığı ve yüksek nem içermeyen yerlerin seçilmesi noktasında uyarılarda bulunan Burçin Işık, araba ile yolculuklarda camları açmaktansa klimanın kullanılması gerektiğini ve uçak yolculuğu yapanların ise nefes açıcı ilaçlarını yanlarından ayırmamasını hatırlattı. Ev tozu alerjisi olanların çok dikkatli olması gerektiğini söyleyen Işık, “Otel odasının halı ile kaplı olması, özellikle ev tozu alerjisi olanlar açısından tehlikelidir. Mümkünse halı ile kaplı olmayan odalar tercih edilmelidir. Ayrıca kalınacak odanın havalandırma sistemi yüksek kalitede olmalıdır” dedi.

Havuz suyundaki klorun astımı tetikleyebileceğine dikkat çeken Işık, “Klor, özellikle alerjik astım hastalarında nefes darlığını tetikleyici bir etken olabilir. Bunun için astım hastalarının havuzdan sonra duş almaları veya havuzlar yerine denizi tercih etmeleri gerekir.” diye konuştu. Güneş alerjisinin, yaz tatillerinde karşılaşılabilecek başlıca sorunlardan olduğunu belirten Işık, “Güneş, ciltte ve gözde reaksiyon oluşturabilir. Bu nedenle saat 10.00 ile 16.00 arasında güneşe çıkmamak, güneş gözlüğü ve şapka kullanmak, yüksek koruma faktörlü kremlerle cildi korumak çok önemlidir. Astım hastaları için önerilen yüzme ve yürüyüş gibi sporların güneşin çok yoğun olduğu saatlerde yapılması uygun değildir” uyarılarında bulundu.

Rahat bir tatil geçirebilmek için tüm önlemlerin alınması ve gereken ilaçların düzenli kullanılması gerektiğini vurgulayan Işık, şunları kaydetti: “Astım ve alerji hastalarının birçoğu yaz döneminde şikayetleri hafiflediği için ilaçlarını ihmal edebilir. Ancak kontrolsüz bir alerji ve astım yaz tatillerinde hızla alevlenerek sorun olabilir. Bunun için tatile çıkarken kullanılacak ilaçların, cilt, burun ve göz alerjileri için kullanılabilecek krem ve damlaların hazırlanması gerekir.”

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.