Hava kirliliği yüksek tansiyon sebebi

Hava kirliliği yüksek tansiyon sebebi

Yeni bir araştırma için, Norveç, İsveç, Danimarka, Almanya ve İspanya’da yaşayan 41 bin kişide hipertansiyon belirtileri 5 ila 8 yıl boyunca izlendi.

Avrupa’da Hava Kirliliğinin Etkileri isimli uzun dönemli bir projenin parçası olan bu çalışmada, hava kirliliği ve yarattığı sağlık sorunları incelendi.

2008 yılında araştırmaya katılanlar yüksek tansiyon ilacı kullanmadıklarını ya da tansiyon şikayetleri olmadığını belirtti. 2011 yılında ise, bu kişilerden 6 bin 200’ü hipertansiyonları olduğunu ve tansiyon ilaçları almaya başladıklarını bildirdi. Ve bu kişilerin çoğunun, hava kirliliğinin yüksek olduğu kentlerde yaşadığı ortaya çıktı.

Hava kirliliği, bir metreküp içinde ne kadar mikrogram partikül olduğu ile ölçülüyor. Araştırmacılar, bir metrekübe 5 mikrogram partikülün düştüğü bölgelerde, hipertansiyon riskinin yüzde 22 civarında arttığı sonucuna ulaştı.

Uzmanlar hava kirliliği azaltılırsa bu tarz hipertansiyon vakalarının önlenebileceğini söylüyor. Araştırmanın sonuçları Avrupa Kalp Dergisi’nde yayınlandı.

İdeal olanın insan sağlığına kötü etki yapmayacak kirlilik oranlarını belirlemek olduğu söyleyen araştırmacılar, şimdi de hava kirliliğinin az olduğu bölgeleri inceleyerek bu oranı bulmaya çalışacaklar. Hava kirliliği sorununun, akciğerlerde iltihaplanma oluşturduğu ve kalp ve damarlarda hasara yol açtığına inanılıyor.

Yorum Yaz

Yorum yapılmamış

Henüz yorum yapılmamış!

Henüz hiçbir yorum yapılmamış. Ama bu habere ilk yorum yapan siz olabilirsiniz.

Yorum Yaz
Yorumları Gör

Yorum Yaz

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.
İşaretlenen alanların doldurulması gereklidir*