Grip aşısı yaptırmanın tam zamanı

Grip aşısı yaptırmanın tam zamanı

Kış aylarında çok sık rastlanan gribe karşı korunmada en etkili yöntemlerden birisinin aşı olduğunu belirten uzmanlar, grip aşısının bu günlerde yapılması gerektiğini bildirdi.

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Yeliz Karakaya, virüslerinin neden olduğu gribin, toplumda yaygın olarak görülen ve hastaneye yatışı gerektirebilecek ölçüde ciddi bir hastalık olduğunu kaydetti. Dr. Karakaya, şiddetli baş ağrısı, vücut ağrısı, kırgınlık, öksürük ve ateş ile seyreden gribin yüzde 1 -3 arasında değişen oranla ölüme de yol açabildiğini söyledi. Gripten korunmanın en iyi yolunun aşı olduğunu belirten Dr. Karakaya, “Çünkü aşı, risk grubundaki kişilerde grip virüsüne bağlı komplikasyonların önlenmesi ve hastalığın daha hafif geçirilmesini sağlayarak hastaneye yatışı azaltmaktadır.” dedi.

Kimler aşı yaptırmalı?

Dünya Sağlık Örgütü’nün, 2015-2016 yılı için 6 aydan büyük herkesin grip aşısı olmasını önerdiğini hatırlatan Karakaya, şunları dile getirdi: “Ancak yaşlılarda, gebelerde, sağlık personelinde, kreşe giden çocuklarda, kronik akciğer hastalığı, kalp hastalığı, nörolojik hastalıkları, kan hastalıkları, diyabetes mellitus, böbrek hastalıkları, karaciğer hastalıkları olan hastalarda, immünsuprese hastalarda, 19 yaş altında olup uzun süreli aspirin kullananlarda ve obez bireylerde hastalık ciddi seyredebilir ve ölüme yol açabileceği için aşılamanın yapılması önem arz eder.”

Grip aşılarının gribe yol açmadığını ifade eden Karakaya, aşının koruyuculuğunun, aşı yapıldıktan ortalama 2 hafta sonra başladığını ve etkinliğinin o yıl ile sınırlı olduğunu sözlerine ekledi.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.